Dwie karty dźwiękowe i brak dźwięku w VLC

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Może się okazać, że masz dwie karty dźwiękowe i nawet o tym nie wiesz. Wystarczy, że masz kartę graficzną z wyjściem HDMI. Aby to sprawdzić wydaj to polecenie:

lspci | grep Audio

U mnie wynik był taki:

00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
01:00.1 Audio device: nVidia Corporation Device 0bee (rev a1)

Pierwsza karta obsługuje analogowe wyjścia Minijack, druga cyfrowe wyjście HDMI. U mnie domyślnie system wybiera kartę, która odpowiada za HDMI chociaż głośniki mam podłączone przez MiniJack, a monitor przez DVI.

W preferencjach dźwięku wystarczyło zmienić preferowaną kartę. Dźwięk działa w każdej aplikacji oprócz VLC. Aby to naprawić uruchom odtwarzacz VLC, z menu wybierz Narzędzia → Preferencje, przejdź do pozycji Dźwięk. Moduł wyjścia ustaw na ALSA, a urządzenie na kartę dźwiękową, do której podłączyłeś głośniki.
Dźwięk powinien zacząć działać natychmiast.

Dwie kart dźwiękowe i brak dźwięku w VLC

Prawidłowa konfiguracja u mnie

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • euklides

  no fajne rozwiązanie ale przecież w każdym programie , no prawie idzie ustawić wyjście audio . Mnie bardziej by interesowało jak nazywa się ten pakiet na obrazku http://www.ubuntu-pomoc.org/obrazki/dzwiek/1.png i czy on zarządza jako pulse audio czy alsa , i czy idze zamontować takie rozwiązanie oprócz Ubuntu np. na crunchbang 10 .

  • Admc

   To są ustawienia dźwięku… -.-

   Każdy program słucha ustawień systemowych oprócz VLC.