Dlaczego Ubuntu?

Filozofia Ubuntu

Dlaczego Ubuntu?Słowo ubuntu pochodzi z języków plemion Zulu i Xhosa zamieszkujących południową Afrykę i oznacza „człowieczeństwo wobec innych” (ang. humanity towards others).

Wokół Ubuntu powstała społeczność, która dobrowolnie rozwija oprogramowanie oraz wspiera użytkowników swoją wiedzą. System ma pełne wsparcie firmy Canonical, która zobowiązała się, że jest on i zawsze pozostanie darmowy, we wszystkich odmianach wraz z aktualizacjami.

Główne aplikacje Ubuntu są darmowym wolnym oprogramowaniem.

Dlaczego warto zmienić system na Ubuntu?

Ubuntu posiada wiele zalet:

  • stabilność – Ubuntu tworzony jest w oparciu o Debiana – jedną z najstarszych i najbardziej dojrzałych dystrybucji Linuksa, która ze względu na swoją niezawodność powszechnie stosowana jest na serwerach i różnych urządzeniach elektronicznych,
  • bezpieczeństwo – zapewniane dzięki częstym aktualizacjom oprogramowania oraz poprawkom zabezpieczeń udostępnianych prawie natychmiast po wykryciu i usunięciu niebezpieczeństwa,
  • przystępność w użytkowaniu – twórcy systemu zwracają szczególną uwagę na łatwość obsługi. Ubuntu jest prawdopodobnie najbardziej przyjaznym Linuksem, a jego rozwiązania mogą konkurować z usprawnieniami znanymi z Windowsa czy MacOS.
  • wielojęzyczność – społeczność przetłumaczyła system na ponad 100 języków,
  • ułatwienia dostępu – specjalne aplikacje pomagające w pracy, np. lupa,
  • wolność i otwartość – w pełnym tych słów znaczeniu – oprogramowanie może być używane w dowolnych celach, również komercyjnych. Można je kopiować, rozdawać, a nawet sprzedawać. Posiadając odpowiednią wiedzę można je również modyfikować, a kod źródłowy wykorzystywać we własnych projektach. Wszystko dzięki idei wolnego oprogramowania, która stanowi fundament systemu Ubuntu.