Deweloperzy Ubuntu Touch wstrzymują wsparcie dla Nexusa 5

Ubuntu-Nexus

Deweloperzy Ubuntu Touch ogłosili tymczasowe wstrzymanie prac nad systemem dla urządzeń Nexus 5. Prace zostaną ponownie rozpoczęte nie wcześniej niż w kwietniu 2014 roku, po premierze Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr. Decyzja uargumentowana jet tym, że koszt pracy nad systemem dla dwóch smartfonów jest obecnie zbyt wysoki, biorąc pod uwagę aktualne plany.

Dodatkowo Canonical zrezygnowało ze wsparcia dla starszych urządzeń z serii Nexus – Nexus 7 i Nexus 10 – skupiając się nad rozwojem systemu dla dwóch urządzeń – Nexusa 4 oraz nowego Nexusa 7.

Zapytacie pewnie co teraz z Nexusem 5, w końcu tylu z Was z niego korzysta… Spokojnie, nie ma powodów do zmartwień. W tym momencie głównym celem Canonical jest wydanie wolnego od poważnych błędów Ubuntu 14.04 LTS w terminie. Po wydaniu Trusty Tahr Nexus 5 wróci ponownie na listę wspieranych urządzeń. Do tego czasu nie będą wydawane żadne aktualizacje, jednak obrazy przygotowane dla tego telefonu pozostaną dostępne.

Zmniejszenie liczby dostępnych urządzeń dla Ubuntu Touch można rozpatrywać w kategorii wpadki, jednak decyzja ta nie powinna tak bardzo dziwić. Tworzenie oprogramowania wymaga sporego nakładu czasu i pieniędzy, więc wydaje się zrozumiałe, że lepiej skupić się na najnowszych urządzeniach, z którymi można wiązać przyszłość, niż „rozmieniać” się na kilka i stworzyć co najwyżej średni produkt.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Ja swojego „starego” Nexusa 7 trzymałem już tylko po to, żeby sprawdzić te Ubuntu Touch. Niestety jak to zwykle bywa u Canonical, porzucają projekt zanim zdążyli go skończyć. Tak było z Unity 2D, Compizem, WUBI, a za jakiś czas Unity 3D i być może jeszcze Ubuntu TV. Coraz mniej podoba mi się ten ekosystem Ubuntu.

  • Łukasz

   W świecie Linuksa rzadko odcinają się od syfu i zbędne projekty są rozwijane. Canonical wcale tak źle nie robi. Co do wsparcia – jest wstrzymane tylko na parę miesięcy, ale pobrany system na niewspierane chwilowo urządzenia powinien działać?

 • olo81

  Nie ma co narzekać
  wszyscy wymagają a ludzi coraz mniej :(