Czy wykonać aktualizację do Ubuntu 13.04 Raring Ringtail?

Raring Ringtail

To pytanie zapewne postawi sobie dzisiaj lub w kolejnych dniach, wielu użytkowników Ubuntu: aktualizować czy nie? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wpływa na nią kilka czynników – w zależności do tego, co wymagamy od systemu, a to zależne jest w dużej mierze od sprzętu jaki posiadamy etc.

Jak wykazała ankieta, zdecydowana większość naszych Czytelników korzysta z dwóch najnowszych wersji Ubuntu, dlatego postaram sobie wyobrazić, że stoję przed podobnym wyborem i przeanalizuję wady i zalety aktualizacji. Sam korzystam z Ubuntu 12.04 LTS, ale wiem którą drogę wybrać – Ubuntu 13.04 zainstaluję „obok” i będę dokonywać stopniowej migracji.

Jak każde nowe wydanie Ubuntu, także Raring Ringtail będzie potrzebowało trochę czasu, w którym programiści „naprawią” znalezione błędy i niedociągnięcia. Miej to na uwadze wybierając czas, w którym dokonasz aktualizacji. Odnoszę wrażenie, że wielu użytkowników nie daje systemowi drugiej szansy, myśląc, że to co nie działa tuż po premierze, nie będzie działać wcale…

Jeśli korzystasz z Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal…

… oznacza to, że cenisz sobie dostęp do najnowszego oprogramowania. Nie zwracasz uwagi na okres wsparcia systemu – jest dla Ciebie wystarczający.

W takim razie, nie ma co się zastanawiać – aktualizuj system! Ubuntu 13.04 Raring Ringtail dostarczy Tobie przede wszystkim szybszą wersję Unity, setki zaktualizowanych pakietów oraz dostęp do wielu usprawnień zarezerwowanych wyłącznie dla najnowszych wersji.

Pamiętaj jednak o skróconym okresie wsparcia! Ubuntu 13.04 będzie otrzymywało aktualizacje bezpieczeństwa zaledwie przez 9 miesięcy – jest to pierwsze w historii wydanie o tak krótkim wsparciu technicznym. Decydując się na aktualizację pamiętaj, że następnym krokiem będzie Ubuntu 13.10, albo przesiadka na wydanie LTS – w tym przypadku powrót do 12.04.

Jeśli korzystasz z Ubuntu 12.04 Precise Pangolin…

… oznacz to, że wymagasz od systemu przede wszystkim stabilności oraz niezawodności. Nie pędzisz za nowościami – doceniasz to co masz.

W perspektywie 5 lat wsparcia (jeszcze 4) dla Ubuntu 12.04, instalacja Ubuntu 13.04 nie jest już tak kusząca. Z Precyzyjnego Pangolina możesz korzystać już od roku – oznacza to, że jest on dość dobrze skonfigurowany i dostosowany do Twoich potrzeb – zdążyłeś przyzwyczaić się do tego jak wygląda i co oferuje. Przesiadka na Ubuntu 13.04 może nieco zaburzyć Twoją równowagę i sprawić, że niektórych rzeczy będziesz musiał uczyć się od nowa.

Motywujące może być to, że prędzej czy później aktualizacja będzie konieczna. Wtedy może okazać się, że ilość zmian wprowadzonych w najnowszych wydaniach jest tak duża, że ich przyswojenie zajmie sporo czasu. Zapewne nie będzie to aż tak drastyczna zmiana jak w przypadku Ubuntu 10.04 LTS oraz 12.04 LTS, ale szkoda, aby nieco „przestarzałe” przyzwyczajenia wpłynęły na odbiór nowego systemu.

Podsumowując…

Jeśli jesteś zadowolony z aktualnego systemu i nie jesteś przekonany do aktualizacji – zrezygnuj z Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Brak przekonania może przełożyć się na brak chęci radzenia sobie z ewentualnymi problemami.

Jeśli jesteś zadowolony z aktualnego systemu i przekonany do aktualizacji – nie ma na co czekać. W momencie, gdy twórcy udostępnią obrazy systemu, weź się do roboty!

Nie rozważam przypadku, w którym ktoś nie jest zadowolony z aktualnego systemu, bo takich ludzi po prostu nie ma :)

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ARNi

  Nie sciemniaj Szmitas , Raring bije na głowe „niezawodne LTS” jakim jest Precise . Szybkość + stabilnośc 13.04 jest szokujaca .
  Jadę na nim od v. alfa i juz zapomnialem ze mam Precise jak Ty na innej partycji .

  • A w którym miejscu napisałem, że Raring nie jest szybki czy stabilny?

  • suore

   ++

  • Sinngel

   A jaja z instalacją chociaż by Google Chrome na Raringa?Gogle Earth też nie mogłem zainstalować,brakowało bblioteki.Raring będzie gotowy do użytku za 1-2 miesięcy,jak każde nowe Ubuntu.Nowe Ubuntu 12.04.2 też jest szbkie i nie widzę różnicy.Ja mam zainstalowane w nim jądro 3.8.8.Szybszy i lżejszy był jednak Lucid.Na 12.04 przeszedłem ze względu na Gnome-shell,które bardzo lubię.

 • suore

  A ja zrobiłem update, mam jedynie pidgin musi coś zrobić by był widoczny w trayu – bo go niema. Reszte programół mam w trayu, chociaż nie testował TS3.
  AKtualizacja przebiegła bez problemów, ba! a nawet stare programy zostały, ino repozytorium jest zdeaktowywane.
  nvidia-current to 313.xx, liczyłem na 319.12 co najmniej.
  Osobiście polecam, Unity strasznie przyśpieszyło i wszystko działa – handbraka puste repozytorium na raring, wiec nic niema.
  Komenda to ” sudo sed -i ‚s/quantal/raring/’ /etc/apt/sources.list „. Szybko ścięgnoło co się dało, skasowało mi tylko 4 pliki. Ba! Nawet sterowniki do grafiki przeniosło – co mnie ucieszyło.
  Potem trzeba ręcznie wejście do repozytorium i quantal na raring zmieniąc i zaznaczyć że odblokowane.
  i update, w tedy dociągfnie wersję raring i podmieni za quntal ( jeśli nowsza).
  Ogólnie nie da się już odblokować trayu… powaga niema „Unity”, jest jedynie gnome obok.

  • Kuba

   Ja pierniczę jak ty piszesz :(

   Ale do rzeczy:

   Jak chcesz odzyskać pidgina w tray’u to szukaj w dconf editor -> com -> canonical -> unity -> panel i tam w whitelist dopisz pidgina. Chyba powinno pomóc

   • suore

    Pisze piersze, myśle o drgim wychodzi trzecie.

    w 13.04 nie da się odblokować tray :).
    mam dane na [‚all’]

 • Radel

  Gdzie i o której można pobrać 13.04?

 • Reynevar

  @7f0985e53f6c6b05bbb8005eae02dc59:disqus dobre pytanie, bo tu już ludzie piszą o tym że aktualizacje zrobili, a u mnie nie wiem czemu nie wyszukuje w ‚aktualizacjach oprogramowania’ nowej wersji. Tez byłbym ciekawy kiedy to będzie możliwe…

  • Radek94

   Z tego co wyczytałem na FB ubuntu to wszyscy tylko się dopytują gdzie jest finalna wersja, ale z tego co widzę na wikipedii
   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ubuntu_releases#Ubuntu_13.04_.28Raring_Ringtail.29 w tabeli na dole to wieczorem ma być finalna wersja

   • Reynevar

    Z tego co widzę to nawet wcześniej :) z 15 minut temu pojawiła się u mnie informacja że można zaktualizować do 13.04 i właśnie jestem w trakcie :)

    • Radek94

     Kurcze mi nic nie wyskakuje w aktualizacja oprogramowania

 • Radek94

  Już jest. Można pobierać
  http://releases.ubuntu.com/raring/

 • Jak bym horoskop czytał :P Ja korzystam z Ubuntu 12.04 i dla mnie jest ważna szybkość więc chyba przejdę na 13.04 ale czy muszę najpierw zaktualizować do 12.10 czy da się przeskoczyć bo jak już wcześniej pisałem „ważna szybkość” :)

 • ssdfs

  No i gdzie to ubuntu 13?? Nigdzie go nie ma nawet na stronie ubuntu.

  • A czy dzień już się skończył?

   • ssdfs

    To będzie aktualizacja?

 • Już jest Raring Ringtail na stronie Ubuntu http://www.ubuntu.com/download/desktop

 • Piotr

  Chyba trzeba pobrać i zainstalować wersję 12.10 dopiero potem upgrate – beznadzieja! Jak macie 12.04 to dupa!

  • Gdy czytam takie GŁUPOTY to ręce mi opadają. Jeśli nie masz pojęcia w temacie to nie zabieraj głosu.

   Ubuntu 13.04 jest już do pobrania ze strony Ubuntu.com – http://www.ubuntu.com/download/desktop

   • Piotr

    Nie umiesz czytać ze zrozumieniem i robisz z siebie idiotę. Chodzi mi o aktualizację z 12.0.4.

    • 1. Nie ma Ubuntu 12.0.4.
     2. Potrafię doskonale czytać ze zrozumieniem.
     3. Nawet w kontekście 12.04 czy innej wersji systemu piszesz GŁUPOTY. Pobieranie 12.10 i upgrade (albo jak Ty to piszesz „upgrate”) do 13.04? Jaki to ma sens? GŁUPOTY, GŁUPOTY i jeszcze raz GŁUPOTY.

     • Piotr

      To powiedz mądralo jak zaktualozować 12.0.4 (skoro piszesz, ze nie ma takiej wersji to mi bardzo przykro) do 13.04. Trzeba zrobić jak napisałem inaczej się nie da.

      • Też jestem wkurzony że trzeba podwójny upgrade zrobić bo 12.10 to nic nie wnosząca klapa, ale ponoć canonical pracuje nad opcją przeskokową :) „Jeśli nie masz pojęcia w temacie to nie zabieraj głosu”-fajna ta ubuntu-pomoc :D

       • Nie trzeba. Pobierasz obraz 13.04, nagrywasz na płytę/USB, uruchamiasz instalator i wybierasz opcję aktualizacji z 12.04 do 13.04.

     • Piotr

      I nie czepiaj sie literów bo nie zabłysniesz w ten sposób.

      • Zgadzam się, trudno przyćmić Twój skrajny brak podstawowej wiedzy.

     • Piotr

      Najpierw upgraDe do 12.0.10 i dopiero mozna zainstalować 13.0.4 innej opcji nie ma.

      • Bzdura, wystarczy pobrać i zainstalować od razu 13.04.

       I poczytaj sobie o numeracji systemów.

       • Piotr

        Ale mi chodzi o upgrade nie instalację z płyty kumasz? 12.0.4.LTS i tylko powiedz mi, że takiego nie ma to Cię wyśmieję!

       • A jaki to ma sens? Żaden. Wyśmiej mnie, ale najpierw udowodnij, że taka wersja jest.

  • Michał

   Jak masz 12.04

   -Pobierasz 13.04
   -Wypalasz na płytkę
   -Uruchamiasz w trybie instalacji
   -Kreator zapyta przy instalacji co zrobić, klikniesz zaktualizuj.

   To tylko jedna z wielu możliwości…

 • Rafał

  Jak zaktualizować 13.04 z beta-2 do wersji finalnej?

  • Nie trzeba wykonywać dodatkowych aktualizacji. System sam „przejdzie” na 13.04 w wersji finalnej.

 • Łukasz

  Instalować!!!! Tym bardziej że użytkownicy Radeonów w końcu bedą zadowoleni. Koniec kombinacji ze sterownikami. :-) Precz z komunistyczny farbowanym na czerwono Windowsem niech żyje wolna Polska.

  • Jak będą zadowoleni? Możesz rozwinąć swoją myśl? Mam Radka w laptopie i zanim zainstalowałem stery nakombinowałem się że tylko ja wiem ile. Przed instalacją, jak jechałem na otwartych temp. dochodziła do 70 stopni, teraz max. 56-59 stopni… Czyli co rozumiesz przez „koniec kombinacji”?

 • Michal

  Jeśli ktoś ma 12.10 to aktualizować, a jeśli 12.04 to nie.
  Ubuntu 12.04 jest szybsze, stabilniejsze i ma mniej „lagów”. Ja mam i 12.04 i 13.04. Mogę jednak powiedzieć że 12.04 zdecydowanie lepsze względem stabilności.

 • Adrian

  Mam problem z aktualizacją. Proszę o poradę co z tym zrobić.

  Nie można przetworzyć aktualizacji

  Wystąpił nierozwiązywalny problem podczas obliczania aktualizacji:
  Pakiet „ubuntu-desktop” jest oznaczony do usunięcia, lecz znajduje
  się na liście pakietów, których nie należy usuwać.

  Może to być spowodowane przez:
  * aktualizowanie do testowej wersji Ubuntu,
  * użytkowanie bieżącej testowej wersji Ubuntu,
  * użytkowanie nieoficjalnych pakietów spoza repozytoriów Ubuntu.

  Jeśli żadna z wymienionych sytuacji nie ma miejsca, proszę zgłosić
  ten błąd wprowadzając w terminalu polecenie „ubuntu-bug
  ubuntu-release-upgrader-core”.

  Przywracanie pierwotnego stanu systemu