Czy Canonical prowadzi rozmowy z producentami telefonów na temat Ubuntu Phone?

Na początku tego roku Canonical otworzyło Ubuntu na telefony komórkowe, przedstawiając wstępny zarys systemu oraz aplikacji wraz z nowoczesnym interfejsem Unity.

Rozpoczęcie prac nad Ubuntu Touch spotkało się z niemałym odzewem ze strony programistów-pasjonatów oraz samej społeczności Ubuntu. Praktycznie każdego dnia przedstawiano nową aplikację, zdolną do pracy w tym środowisku.

Ubuntu Phone

W dniu dzisiejszym Ubuntu Touch zainstalowany na telefonie komórkowym poprawnie obsłuży połączenia głosowe oraz wiadomości tekstowe, pozwoli na połączenie z bezprzewodową siecią (WiFi oraz 3G) oraz umożliwi wykonanie zdjęć z wbudowanego aparatu cyfrowego. Co prawda nie miałem jeszcze okazji, aby przetestować najnowsze wydanie systemu, jednak zapowiedź „Ubuntu Touch dla telefonów będzie nadawał się do użytku pod koniec maja!” została, moim zdaniem, praktycznie zrealizowana.

Ale system operacyjny to nie wszystko… pozostaje jeszcze kwestia sprzętu. Z tego powodu nie cichną spekulacje na temat rozmów prowadzonych (rzekomo) przez Canonical oraz największe koncerny zajmujące się produkcją smartfonów na temat pierwszego telefonu z preinstalowanym systemem Ubuntu.

Dwa dni temu, Jarosław Guza zadał pytanie na Google+, którego adresatem był Mark Shuttleworth:

Cześć Mark, czy prowadzisz rozmowy z firmami na temat Ubuntu Phone? Firmami takimi jak LG, Samsung etc? A może za wcześnie na to?

Odpowiedź Marka była krótka i dość enigmatyczna:

W rzeczy samej

Niestety do dziś Mark się z niej nie wytłumaczył – nie wyjaśnił, którego pytania dotyczyła odpowiedź.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • szybki-johny

  To może ja odpowiem – „W rzeczy samej” = rozmowy są/były ale nie zdradzę o czym konkretnie rozmawialiśmy.

  • Dragonk

   Tak, ale możliwe, że odpowiedź dotyczyła drugiego pytania – „W rzeczy samej” = jest jeszcze za wcześnie, ale są w planach.

   Choć tak czy siak ciekawi mnie, co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że świetny system, który będzie można nabyć z dobrymi smartphonami out-of-box. Nie sądzę, aby firmy pokusiły się na wpychanie go od razu do flagowców, ale coś w tzw. średnim segmencie cenowym byłoby interesujące.

 • Wojtek

  Ciekawie czy w Ubuntu phone będzie możliwość włączenia radyjka, bo jak do tej pory nawet żadna lumia takiej opcji nie posiada.

 • pavbaranov

  Cóż, jeśli się chce uzyskać odpowiedź, zadaje się jedno, a nie dwa sprzeczne ze sobą pytania. Jarosław Guza otrzymał zatem odpowiedź taką, o jaką się prosił :0

  • Oj tam, oj tam :) spodziewałem się, że jak już odpisze, to na wszystkie pytania, a nie tylko na jedno wybrane i nie do końca wiadomo na które. Uważam jednak, że wszystko zmierza w bardzo dobrą stronę i więcej w tym temacie będzie się dziać w okresie sierpień – grudzień 2013.

 • magic74

  Najbardziej podoba mi się zdanie „nowoczesnym interfejsem Unity”

  Przecież tego badziewia używać się normalnie nie da takie to „nowoczesne” te Unity

  • Dragonk

   Da się, w dodatku wygodne jest.

 • wrzomar

  Mogło być: „42. Nie pasuje :( ”
  A tak mamy „W rzeczy samej (za wcześnie)”. ;)