CrossOver – udajemy Windowsa pod Ubuntu

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Przesiadka z Windowsa na Linuxa to poważna decyzja, chociażby dlatego, że Linux nie wspiera programów działających pod wytworem Microsoftu. W artykule Przesiądź się na Ubuntu kolega Szmitas pisał o zamiennikach aplikacji. Niekiedy to nie wystarczy. W moim przypadku, zamiennik dla MS Office – OpenOffice niestety nie zdał egzaminu.

Jest jednak pewne wyjście, które oferuje nam Linux. Chodzi mi o „emulację” Windowsa pod Linuxem. Piszę w cudzysłowie, bo programów tych nie można nazwać emulatorami. Są to implementacje WinAPI dla Linuxa. Chodzi mi o programy typu Wine, Cedega i CrossOver. W tym artykule opiszę ten ostatni z uwagi na fakt, że Wine kiepsko działa, a Cedega nie testowałem.

CrossOver Games/Linux/Mac, dawniej CrossOver Office, umożliwia odpalenie gier i programów z listy kompatybilnych aplikacji. W tym przypadku będziemy uruchamiać pakiet MS Office 2007. Sam program jest niestety płatny. Kosztuje od 40$ do 70$ w zależności od wersji, jaką chcemy. Można również pobrać wersję 30 dniową ze strony codeweavers.com Procedury ściągania nie będę opisywał :)

Instalka dla Ubuntu to plik *.deb. Można ją zainstalować spod konsoli lub poprzez dwuklik i Centrum Oprogramowania Ubuntu. Program po zainstalowaniu waży ok 120MB.

Po zainstalowaniu program dostępny jest w menu Programy > CrossOver. Oprogramowanie Windows można zainstalować na dwa sposoby:

  1. Uruchomić plik instalacyjny
  2. Skorzystać z tzw. butelek, czyli prekonfigurowanych opcji instalacji dla kompatybilnych aplikacji.

Ten drugi sposób jest lepszy, gdyż instalując np. pakiet MS Office CrossOver wie z jakich bibliotek korzysta MS Office i automatycznie je doinstaluje. Koniec wstępu, przechodzimy do czynów :)

Uruchamiamy program poprzez wybór z menu Zainstaluj oprogramowanie Windows. Naszym oczom ukaże się takie okienko

CrossOver - udajemy Windowsa pod Ubuntu

Okno instalacji oprogramowania Windows

Instalacja polega na wyborze aplikacji z predefiniowanej listy kompatybilnych programów i wskazaniu pliku instalatora. Ja wybieram MS Office 2007.

W drugiej kresce wskazujemy na plik setup.exe instalatora

CrossOver - udajemy Windowsa pod Ubuntu

Wskazanie pliku instalacyjnego

a potem klikamy Instaluj. Zainstalują nam się brakujące komponenty, takie jak czcionki, NetFramework itp.

CrossOver - udajemy Windowsa pod Ubuntu

Instalacja

Po zainstalowaniu komponentów ukarze nam się okienko instalacji MS Office 2007. Postępujemy zgodnie z instrukcją instalacji

CrossOver - udajemy Windowsa pod Ubuntu

Końcowe kroki

Po zakończeniu instalacji, CrossOver utworzy skróty w menu Programy > Aplikacje Windows.

Jeśli instalacja zakończyła się powodzeniem po uruchomieniu możemy zobaczyć działający pakiet Office.

CrossOver - udajemy Windowsa pod Ubuntu

Udało się

Niestety to nie Utopia. Testowałem przez chwilkę Excela 2007 i zauważyłem parę błędów, głównie w odświeżaniu widoku, np:

CrossOver - udajemy Windowsa pod Ubuntu

Widoczne błędy

Wszędzie widoczne są niby ramki. Jednak po przejechaniu scrollem na dół i do góry ramki znikają. Niekiedy również po zamknięciu programu obraz jest jakby zamrożony, czyli zostanie screen Excela. Wystarczy jednak jakimś oknem pojeździć po pulpicie, aby Excel zniknął. Reszta funkcji działa bez zarzutu.

Życzę miłej zabawy!

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • Admc

    Po co wydawać kasę na CrossOver. Mamy darmową alternatywę o nazwie PlayOnLinux: http://playonlinux.com/pl

  • Loreno

    Właśnie. Na PlayOnLinux nie zauważyłem żadnych błędów w Office 2007