Compiz – dynamiczna zmiana przezroczystości

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jeśli zdarza nam się pracować w dwóch oknach jednocześnie używamy do przełączania się pomiędzy nimi kombinacji klawiszy ALT+TAB, bądź minimalizujemy/maksymalizujemy kolejno okna. Jest też inne, ciekawsze rozwiązanie.

Otóż, możemy szybko zmniejszyć przezroczystość okna na pierwszym planie tak, że będziemy w stanie odczytać zawartość okna drugoplanowego. Taką możliwość daje nam Compiz i wtyczka Opacity, Brightness and Saturation.

Oczywiście musisz mieć zainstalowanego Compiza – w nowszych wersjach Ubuntu instalacja nie jest konieczna, gdyż jest już on w systemie.

Z menu System wybierz Preferencje, a następnie Menedżer ustawień CompizConfig.

Odszukaj wtyczkę Opacity, Brightness and Saturation i aktywuj ją poprzez zaptaszkowanie checkboxa obok nazwy wtyczki.

Przejdź do edycji ustawień tej wtyczki, aby ustawić skrót, którym będziesz ją aktywować oraz stopień zmiany krycia – karta Opacity.

Resztę możesz pozostawić bez zmian.

Zamknij menedżer konfiguracji i wypróbuj wtyczkę (używając ustawionego wcześniej skrótu). Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się skrót proponowany domyślnie – ALT + rolka myszki.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.