Chrome OS w Ubuntu [64bit]

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Rozwiązanie to nie instaluje na komputerze Chrome OS, pozwala ono jedynie zobaczyć jak wygląda jego interfejs, oraz zarządzanie systemem. Niektóre elementy, (np. pokazywanie stanu baterii, czy dostęp do pendrive’ów) mogą nie działać poprawnie.

Być może część z was słyszała o Chromebookach od Google. Są to komputery, które nie posiadają dysku twardego, nie można instalować na nich programów, a dopiero od niedawna można na nich w ogóle zapisywać pliki. Cała aktywność użytkownika ma odbywać się w przeglądarce (Google Docs, YouTube).

Zalety takiego rozwiązania to na przykład bardzo niski koszt urządzenia, albo fakt, że w przypadku zniszczenia, lub kradzieży komputera nie tracimy żadnych plików (wszystkie są w chmurze). Wad jest również dużo, z których podstawową jest fakt, że bez połączenia z Internetem komputer taki traci wiele ze swojej funkcjonalności.

Chrombooki działają pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS. Jednak, aby przetestować to rozwiązanie wcale nie musimy kupować Chromebooka, można to wypróbować na 64 bitowym komputerze z Ubuntu.

Rozwiązanie to nie pochodzi od Google, zostało stworzone przez społeczność. Źródła projektu są publicznie dostępne.

Aby przetestować Chrome OS otwórz i zainstaluj ten plik w Centrum Oprogramowania Ubuntu (działa tylko na 64-bitowych systemach). Po zainstalowaniu, włączamy wpisując w terminalu:

chromeos

lub podczas logowania wybieramy z rozwijanej listy dostępnej nad polem do wpisania hasła:

Chromium OS

Zachęcam do testowania!

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ubuntownick

  Coś nie tak z linkiem do pliku. Łączy mnie z z kontem Ubuntu one.

  • kubahaha

   Faktycznie, niestety nie mogę tego zmienić (może administrator). Tymczasem poprawny link jest tutaj.

   • oret

    Wszystko działa jak należy,śliczne dzięki

    • oret

     nie zauważyłem,ale nie chce mi działać you tube nie wiem jak to naprawić może mi ktoś podpowie jak to zrobic

   • Poprawiłem, dzięki.

 • Michał

  Mam problem po zainstalowaniu tego w Ubuntu 13.04 i wybraniu ChroniumOS pojawia się czarny ekran i system powraca do ekranu logowania, zaś po wpisaniu komendy w terminalu pojawia się następujący komunikat : „USER is : root

  Data dir is : /home/root/chrome-os

  Detected plugins : –register-pepper-plugins=/usr/lib/jvm/java-6-openjdk-amd64/jre/lib/amd64/IcedTeaPlugin.so#IcedTea-Web Plugin (using IcedTea-Web)#Version: 1.3#1.3;application/x-java-vm;application/x-java-applet;application/x-java-bean;application/x-java-vm-npruntime,/opt/google/talkplugin/libnpgtpo3dautoplugin.so#Google Talk Plugin Video Accelerator#Version: 0.1.44.16;application/vnd.gtpo3d.auto,/opt/google/chrome/libpdf.so#Chrome PDF Viewer#Chrome PDF Viewer;application/pdf;application/x-google-chrome-print-preview-pdf,/opt/google/talkplugin/libnpgoogletalk.so#Google Talk Plugin#Version: 3.6.1.0;application/googletalk

  Detected flash : –ppapi-flash-path=/opt/google/chrome/PepperFlash/libpepflashplayer.so –ppapi-flash-version=11.5.31.101

  Detected flash-flags : –ppapi-flash-args=enable_hw_video_decode=0,enable_stagevideo_auto=1,enable_trace_to_console=0

  /opt/chromeos/chrome: error while loading shared libraries: libudev.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory”

  Ktoś wie jak rozwiązać ten problem?