Canonical zapowiedziało Mir – Ubuntu będzie miało własny serwer wyświetlania

Już nie X, nawet nie Wayland, a Mir zostanie nowym serwerem wyświetlania w przyszłych wydaniach Ubuntu.

Dlaczego deweloperzy nie zdecydowali się na gotowe rozwiązania, a wybrali trudniejszą drogę tworzenia własnego oprogramowania? Jak wyjaśniają, głównym powodem jest fakt, że żadne z istniejących rozwiązań nie pozwala, bez wprowadzenia większych zmian, wcielić w życie głównej wizji Canonical – co mogłoby się odbić na jakości samego oprogramowania. Przypomnę, że głównym celem Canonical jest konwergencja wszystkich urządzeń – desktopów, laptopów, smartfonów, tabletów oraz telewizorów. Pełną motywację możecie znaleźć pod adresem wiki.ubuntu.com/MirSpec.

O Mir

Mir będzie serwerem wyświetlania nowej generacji, działającym zarówno na urządzeniach stacjonarnych jak i przenośnych.

Mir będzie składać się z dwóch bibliotek. Pierwsza z nich zawierać będzie komponenty serwera i będzie odpowiedzialna za implementację kompozytora obrazu. Druga z nich, kliencka, pozwoli na komunikację aplikacji z serwerem Mir.

W tym miejscu nasuwa się jedno pytanie – a co ze sterownikami do kart graficznych? Sprawa póki co nie wygląda zbyt kolorowo. Mir ma obsługiwać sterowniki dla Androida, wspierane będą też istniejące sterowniki DRM/Mesa. I na ten moment tyle pewnych informacji. Canonical musi przekonać AMD oraz Nvidię do tego, aby zapewniły kompatybilność swoich własnościowych sterowników z Mirem.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • No to klops
 • Pingback: Ubuntu - pomoc | Unity zostanie przepisane do Qt/QML()

 • Wątpię aby się to udało. W pół roku (w październiku ma już to działać na Ubuntu Phone) chcą zrobić to, co Waylandowi zajęło 4 lata. Do tego mało programistów i Unity, które rozwijane od wydania 11.04 nie osiągnęło jeszcze w pełni używalności.

  No ale ciężko oceniać coś co jeszcze nie wyszło. Czas pokaże.

  • Kiro

   Zgadzam się, wątpię by producenci sprzętu łaskawym okiem spojrzeli na ten pomysł, w czasie gdy Wayland nie może się doprowadzić do stanu używalności. Zresztą Wayland też nie ma na razie dobrego wsparcia sterowników..

 • Nie ma co ukrywać, że Canonical chce stworzyć swojego rodzaju monopol, a co za tym idzie – musi tworzyć własne oprogramowanie. Gdyby zdecydowali się np. na wykorzystanie Waylanda, nie mieliby żadnego wpływy na jego rozwój. A tak – napiszą coś swojego, co w 95% będzie bazować na poprzednikach, ale dzięki temu zyskają pełną kontrolę nad jego „wyglądem”.

  • wrzomar

   Jeden, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odnaleźć,
   Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać.

   ;)

 • wrzomar

  Na dwoje babka wróżyła. Albo będzie wielki sukces, albo wielka klapa!

  • pop129

   otóż to podzielam zdanie ;d

 • magic

  Nie wyobrażam sobie tego wirusa Unity we wszystkich swoich urządzeniach

  Kiedyś Ubuntu było najlepszym najbardziej dopracowanym systemem do pracy-= do czasu pojawienia sie tego wirusa Unity. Teraz dochodzi jeszcze większy rozłam Cononical chce nawet podważyć standardy Linuksa
  Mimo zapewnień w kierunku developerów Wayland po kryjomu tworzył własny projekt robiąc świadome zamieszanie w świecie Open Source. Jak dla mnie trąca mi tu praktykami z M$. Cononical za bardzo skupia się na nowych „pustych” użytkownikach, mając w głębokim poważaniu starych wiernych. Generalnie przyczynił sie do degradacji środowiska graficznego. Przed pojawieniem się wirusa Unity Gnome było w pełni konfigurowalne Nautilus był funkcjonalny konfigurowalny, teraz dobrze że tapetę można zmienić

  • icywind

   Mógłbyś pisać swoje opinie bez powtarzania sformułowania „wirus unity” więcej niż jeden raz? A najlepiej w ogóle. Bardzo bym prosił.
   Każdy już to czytał 500 razy więc czytanie „wirus unity” znowu i znowu bardzo denerwuje.

 • No to klops

  Tak czy owak źle sie dzieje w świecie FOSS z powodu Canonicala. Coś tu w tym modelu jest nie tak. Zazyna to pachnieć złymi praktykami i niedługo Ubuntu będzie jak Android – wplen ale niewolne ;)

  Polecam jeszcze to:
  http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTMxNzY

  i to

  http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTMxNzg

  po 3 latach bojów z Ubuntu pozdrawiam z Susła – zainstalowałem i zapomniałem. Wszystko działa, a nie jak w Unity znikające okna writera ;/

 • Chyba ponownie zabronię komentowania wiadomości przez niezarejestrowane osoby, wtedy będzie spokój z monotematycznymi komentarzami…

  • magic

   Jak rozumiem monotematyczne komentarze według ciebie to te krytyczne!

   Niestety taka jest prawda, ja też mam zainstalowanego SuSa na drugiej partycji i sie do niego przyzwyczajam po latach spowrotem (juz się zapomniało jak to z RPM się robiło :-) )

   Używałem Ubuntu od samego początku i z tego powodu uważam że mam prawo wypowiadać swoje negatywne zdanie na temat tego co się z nim dzieje. A dzieje się tragedia od czasu tego czegoś … Jestem, z tego powodu bardzo nie zadowolony.
   Szkoda bo to BYŁ naprawdę fajny dobry system

   • Nie. Monotematyczne komentarze typu: „Ubuntu jest złe, bo Unity to wirus”, niepoparte ŻADNYMI konkretnymi argumentami nie wnoszą nic do dyskusji i zaśmiecają, już i tak zagracony, Internet.

    • magic

     Jeżeli totalna degradacja np. Nautilusa czy konfigurowalności środowiska nie jest konkretem to ja nie wiem co jest konkretem dla ciebie.
     Jeżeli zawieszanie się systemu pod Unity jest dla ciebie niczym to OK

     Tych wszystkich objawów nie było w wersji z Gnome, system działał sprawnie i szybko

     • A co ma Nautilus wspólnego z Unity? Jakich opcji konfiguracji Ci brakuje? Podobnie przykład z zawieszaniem systemu – są to problemy jednostkowe, a nie zbiorowe. Zawsze czarna owca w stadzie się znajdzie. Jako „kontrargument” Twoich „argumentów” mogę podać, że przez 2 lata korzystania z Unity nie spotkałem się z żadnym zawieszeniem, a wszystko co chciałbym w systemie skonfigurować – skonfiguruję.

      Konkrety jeszcze raz proszę…

      • wrzomar

       Pod 12.04 Compiz się restartuje zdecydowanie rzadziej niż pod 8.04, a nigdy mi się tak naprawdę nie zawiesił. Miałem małe problemy z grafiką na lapku Lenovo (model zataję), ale takie same były także na „klasycznym gnome” i po kilku aktualizacjach (jądra i reszty ekipy ;) ) zdarzają się coraz rzadziej. Na Unity odzwyczaiłem się od używania myszki, a pod windowsem xp i gnome 2 bez myszki jak bez ręki (pod Unity obecnie myszka przydaje się do grania).

 • skiper

  Zle się dzieje w świecie Ubuntu Jak dla mnie ostatnią wersją którą używam jest 10.04 lts Niestety Unity jest dla mnie czymś tragicznym,Gnome 3 też jest beznadziejne Zastanawiam się czasem czemu zabili tak dobry system… Zostaje Mint tylko niestety…Pozdrawiam

  • Zainstaluj Xubuntu, mi strasznie Unity zjada procesor gdy mam jedną uruchomianą aplikację i jest ona zminimalizowana w Unity to zawiesza mi cały system, w każdej wersji Unity, muszę odpalić jeszcze jedną aplikacją bądź tą jedyną wyświetlić żeby dało się coś robić. Komedia.

 • suore

  A dla mnie Unity, to coś wspaniałego.

  Czasami się zastanawiam, czy nie ma zmowy Valve + Canonical + nVidia.

  • suore

   Z tego co mi wiadomo Mir ma posiadać w sobie prosty X.org, co pozwoli na odpalanie aplikacji x.org (coś jak kompatybilność wsteczna).
   Mir po chorwacku znaczy Pokój.

   • wrzomar

    A po rosyjsku мир znaczy świat, wszechświat, pokój i spokój, a poza tym stację orbitalną Mir zdeorbitowano 23 marca 2001. ;)

 • Tak na prawdę w każdym języku słowiańskim Mir coś oznacza. Nawet w naszym rodzimym języku taki wyraz funkcjonował ;)
  Nie rozumiem wiecznych „żalów” wrogów Unity, Używałem Ubuntu długo zanim powstało Unity i teraz nie zamieniłbym tego na nic innego! Wygoda prędkość interfejsu.
  Dziwi mnie także fakt, że ludzie narzekają na Mir’a zanim został wydany i zanim faktycznie go używali…
  Tutaj macie filmik: Obecne Unity działające na tym nowym serwerze wyświetlania. Ooo na pewno nie wyrobią się do następnego LTSa 14.04?
  pzdr

 • No to klops

  Ale tu chybanie chodzi o żale do Unity – przynajmniej z mojej strony. Mi się Unity bardzo podoba, ale skoro na LTS działy się cyrki z Writerem i minimalizowaniem plików oraz pdobnie z przeglądarkami to jeśli bierzesz pod uwagę fakt, że ktoś na tym pracuje cała sytuacja staje się kuriozalną. podoba CI się coś, al enie działa i się wkurasz bo nie możesz pracować i w końcu masa krytyczna jest osiągana i przsiadka.

  Mi coraz mniej podoba się wyraxny marsz w kierunku kasy przez Canonicala. Fora anglojęzyczne aż grzmią w tej sprawie.

  • No to klops

   Przepraszam za ilość błędów w poprzedniej wiadomości. Coś mi przeglądarka nie podświetliła

 • Pingback: Unity zostanie przepisane do Qt/QML | Linux for freedom()