Całkowity brak podświetlenia matrycy

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jeśli borykasz się problemem dotyczącym podświetlenia matrycy, ten wpis może Ci pomóc. Jeśli matryca jest totalnie przyciemniona i nic nie widać, konieczne będzie podłączenie zewnętrznego monitora.
Dodatkowo na koniec dołączam link do wpisu, który opisuje proces aktywacji klawiszy funkcyjnych odpowiedzialnych za regulację podświetlenia matrycy.

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo gedit /etc/rc.local

Przed linijką:

exit 0

Dodaj:

setpci -s 00:02.0 F4.B=00

Zapisz zmiany Ctrl + S i uruchom ponownie komputer.

Źródło: ubuntu.pl/forum/
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • u mnie podświetlenie działało ale nie mogłem w żaden sposób nim sterować. Po zastosowaniu Twojego wpisu podświetlenia nie było w ogóle. Powróciłem do poprzedniego stanu.

 • Ciekawy artykuł. Muszę wypróbować.
  Pozdrawiam.

 • marcin

  Miałem ten problem. Po instalacji nowego 11.04 brak podświetlania. Po zastosowaniu się do powyższych poleceń jest wszystko ok.

 • gorian

  A u mnie jest zupełnie na odwrót, tzn. matryca w trakcie pracy sama się wygasza. Zastosowałem wszystko wg. opisu i po ponownym uruchomieniu się laptopa, w ogóle matryca się nie podświetlała :/ a że nie miałem monitora pod ręką, więc po omacku musiałem wykasować ten wpis. Jakoś się udało, ale problem dalej został, czyli losowo wyłącza się podświetlanie podczas pracy. Mam netbook’a Lenovo S10 i Ubuntu 11.10. Wie ktoś co może być tego przyczyną? Co dokładnie znaczy ten wpis?

  • Lasket

   Przyczyną jest Linux, który ma genialną cechę – cp wersja to jakaś rzecz przestaje działać. Na swoim laptopie używam linuxa od 2009, w tym roku nic nowego nie mogę zainstalować.

 • veta

  Na 12.04 LTS również ten sposób działa ;)

 • maxtron

  Linux to syf. Uszkodził moją matową matrycę w laptopie tak że nawet po powrocie do Windows XP kolory wyblakły oraz podświetlenie matrycy zostało zniszczone , obraz jest wyblakły.Nie polecam nikomu tego dziadostwa jakim jest Linux… Pozdrawiam i polecam tylko Windows XP.Przestrzegam wszystkich innych przed Linuxem , NIEKTÓRE DYSTRYBUCJE LINUXA USZKADZAJĄ MATRYCĘ MATOWĄ W LAPTOPIE PRZEZ NIEKOMPETENCJE PROGRAMISTÓW PROGRAMUJĄCYCH LINUXA ORAZ ZŁE STEROWNIKI !!!!!!!!

  • Ziendal

   Dobre Andrzej dobre.