Brak paska menu w Audacity

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Ostatnio spotkałem się z dość nietypowym problemem. Zainstalowałem Audacity żeby przetestować mikrofon i okazało się że nie ma paska menu.

Brak paska menu w Audacity

Audacity bez paska menu

Na szczęście znalazłem rozwiązanie na zagranicznym forum Ubuntu. Wykonaj następujące polecenia:

sudo mv /usr/bin/audacity /usr/bin/prog-audacity
sudo nano /usr/bin/audacity

Wklej następującą zawartość:

#!/bin/bash
UBUNTU_MENUPROXY=0 prog-audacity

Następnie zapisz plik (Crtl + O) i zamknij edytor (Crtl + X).
Nadaj prawa do wykonywania:

sudo chmod a+x /usr/bin/audacity

I już możesz się cieszyć działającym menu w Audacity.

Brak paska menu w Audacity

Audacity z paskiem menu

Źródło: ubuntuforums.org
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • emeritus

  To ciekawe!W AppMenu też nie było tego paska?Używam Audacity dość często,fakt że w UNITY jest bez paska menu w oknie ale u mnie zawsze był pasek w AppMenu,podobnie jak na przykład w Gimpie.Ale w Gimpie sprawa jest o tyle prostsza ze całe menu ma się dostępne z prawego przycisku myszy.

  • Admc

   Jak widać używam KDE. Twórcy Ubuntu tak genialnie spatchowali audacity że działa bez grzebania tylko w Unity. Oczywiście w KDE można włączyć AppMenu tak jak Unity czy Mac OSX ale to jest moim zdaniem bardzo niewygodne rozwiązanie, wolę standardowe menu.

   • emeritus

    Nie zajarzyłem z tym KDE,niekumaty jakiś dziś jestem(wczoraj był grill z przyległościami).A co do AppMenu to z początku też miałem problem żeby się przyzwyczaić,pomagało gdy otwierałem Audacity na cały ekran.Każdy sposób dobry.

    • Admc

     Zazwyczaj używam wielu aplikacji na raz i przelatywanie kursorem przez cały ekran żeby się dostać do menu to parodia. Mam 19-calowy monitor i jakoś nie boli mnie te kilka straconych pikseli.

 • RafciX

  Dla mnie to dość dziwne, ponieważ ja nie miałem takich problemów ;)
  Mi akurat nie działał mikrofon, przez co wywaliłem PulseAudio (a potem się skapnąłem, że trzeba było suwaczek w alsamixerze podnieść) i aktualnie jadę na ALSA (co mnie jeszcze nigdy nie zawiodło).

  • Admc

   Powodzenia z odtwarzaniem wielu dźwięków na raz, trzeba się bawić w dmixy i inne dziwactwa ;)
   Pamiętam jak używałem samej alsy to system dźwięku bardzo często mi się zawieszał.

   • RafciX

    W czym niby problem? Bez problemów puszczam dźwięk w Audacity, film na YouTube oraz muzykę w VLC (nie mogę w nim puścić dźwięku przez equalizer, a w Audacity mogę – dziwne) i wszystko się fajnie miksuje. Miałem mały problem z Equalizerem dla ALSA, ale już go nie mam.