Braid – dwuwymiarowa logiczna gra platformowa

Braid - dwuwymiarowa logiczna gra platformowa

Braid

Logicznych gier platformowych jest mnóstwo, więc co takiego wyróżnia Braid od pozostałych gier? Możliwość kontroli upływającego czasu, która sprawia, że rozwiązanie problemu niejednokrotnie napsuje nam trochę krwi – ale o to chodzi w takich grach!

W grze wcielamy się w postać młodego chłopaka, który beztrosko przemierzając łąki, zbiera elementy układanki i pokonuje różnego rodzaju potwory takie jak jeże lub wściekłe podziemne króliki.

W grze nie może również zabraknąć elementów czysto platformowych, czyli skakania z jednej chmurki na drugą, z jednej platformy na kolejna etc.

A gdzie logika?

Im dalej w las tym więcej drzew…„, rzekł kiedyś ktoś mądry. W rzeczywistości powiedzenie to sprawdza się różnie, jednak w grze każdy kolejny poziom wymaga od nas większej gimnastyki umysłu. Początkowe plansze są proste – polegają na przejściu z punktu A do punktu B, bez żadnych udziwnień. Na kolejnych poziomach ważną rolę odgrywa manipulacja czasem (klawisz Shift) – chociaż gracze o małych ambicjach mogą równie dobrze realizować taktykę z początkowych map.

Braid - dwuwymiarowa logiczna gra platformowa

Braid

Głównym celem gry jest zbieranie porozrzucanych elementów układanki (puzzli), z które następnie składamy w jedną całość. Niekiedy puzzel sam wpada nam do ręki. Bywają jednak sytuacje, w których pozornie prosty element, jest dosyć trudny do zdobycia np. brakuje kilku pikseli, aby do niego doskoczyć – wtedy zaczyna się gra!

Wehikuł czasu – to byłby cud…

Nasz bohater – poza umiejętnością cofania czasu – posiada jeszcze jedną ważną zdolność (powiązaną z tą pierwszą) – jest nieśmiertelny. Wynika to z tego, że za każdym razem, gdy zginiemy (czy to zabici przez potwora, czy w wyniku niefortunnego skoku), mamy możliwość cofnięcia się w czasie do dowolnego momentu „za życia” i dalszego kontynuowania rozgrywki. Niejednokrotnie „śmierć” bywa konieczna do ukończenia poziomu np. skacząc po klucz, wpadamy w kolce – jednak cofając czas klucz jest cały czas w naszej dłoni, a my wracamy do życia.

Warto dodać, że nie wszystkie elementy gry cofają się w czasie razem z naszym bohaterem. Niektóre pozostają niewzruszone na nasze magiczne moce co dodatkowo komplikuje rozgrywkę.

Braid - dwuwymiarowa logiczna gra platformowa

Braid

Gameplay

Krótki filmik z gry znajdziecie tutaj:

Cena

Gra kosztuje około 10$. Za te pieniądze dostajemy naprawdę ciekawą grę, przed którą spędzimy ładnych kilka godzin swojego życia – z pewnością umili nam to deszczowe lato.

Strona gry: www.braid-game.com
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.