Autotrash – zaawansowane usuwanie plików z kosza

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Kosz

Autotrash to prosty skrypt napisany w Pythonie, który pozwala na zaawansowane usuwanie plików. Dlaczego zaawansowane? Skrypt może obsłużyć reguły, dzięki którym usuwane będą pliki, które przechowywane są w koszu dłużej niż X dni lub opróżnienie nastąpi dopiero wtedy, gdy na głównej partycji zostanie mniej niż Y MB wolnej przestrzeni.

Instalacja

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo apt-get install autotrash

Przykłady użycia

Przykładowe polecenia:

 • usunięcie wszystkich plików, które znajdują się w koszu dłużej niż 15 dni:
  autotrash -d 15
 • usunięcie wszystkich plików, które znajdują się w koszu dłużej niż 30 dni, ale pod warunkiem, że ilość wolnej przestrzeni na dysku jest mniejsza niż 1 GB (1024 MB):
  autotrash --max-free 1024 -d 30
 • usunięcie plików w kolejności od najstarszego (najdłużej przechowywanego w koszu), do najmłodszego, dopóki na partycji systemowej nie będzie co najmniej 2 GB wolnej przestrzeni (lub całkowitego opróżnienia kosza):
  autotrash --min-free 2048
 • j.w., tylko usuwane będą najpierw pliki z rozszerzeniem *.bak, następnie *.avi, a dalej od najstarszego do najmłodszego.
  autotrash --min-free 2048 -D ‘.*\.bak' -D ‘.*\.avi'
Połączenie autotrash z cron pozwoli na całkowite zautomatyzowanie procesu opróżniania kosza.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Admc

  Ktoś w ogóle używa kosza? :D
  Shift+delete rlz

  • Ja korzystam, i to praktycznie zawsze. Nic nie kosztuje, a nigdy nie wiadomo czy niepotrzebne pliki nam się jeszcze nie przydadzą, bo raport źle się wysłał, albo pendrive zgubił, więc kilka dni zwłoki w jego skasowaniu może nam uratować tyłek, albo chociaż bolesnej przeprawy z odzyskiwaniem usuniętych danych. Jedyny problem to taki, że co 1-2 miesiące trzeba ten kosz wyczyścić, ale dzięki temu artykułowi problem znika :D

  • Z ciekawości zajrzałem do swojego kosza. Myślałem, że go nie używam – a jednak! 264 elementy i blisko 500 MB przestrzeni. Niech leży – miejsca mam wystarczająco.

 • Ma

  Kosz w KDE już od dawna zna takie bajery