[ATI/AMD] Brak trybu graficznego po instalacji nowszego kernela vol. 1

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Wpis ten skierowany jest do wszystkich osób, które samemu instalowały nowsze wersje kernela w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin oraz Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal.

Instalacja jądra, które nie jest „dedykowane” dla systemu Ubuntu w 90% przypadków kończy się koniecznością uruchomienia systemu w tzw. Low Graphic Mode, a w najgorszym wypadku – całkowitym brakiem trybu graficznego.

Na stronie AMD Linux Community zalecana jest instalacja sterownika open source lub pakietu fglrx/fglrx-update. W tym poradniku przedstawię drugie z rozwiązań – instalację pakietów fglrx-updates oraz fglrx-amdcccle-updates.

Instalacja

 • Jeśli po instalacji nowszego jądra, nie usunąłeś poprzedniej wersji, skorzystaj teraz z niej. Uruchom system z działającego jądra, otwórz terminal i zainstaluj pakiety fglrx-update oraz fglrx-amdcccle-updates:
  sudo apt-get install fglrx-updates fglrx-amdcccle-updates
 • Jeśli nowe jądro jest jedynym, przejdź to trybu tekstowego wciskając klawisze Ctrl + Alt + F2, zaloguj się (tymi samymi danymi, które podajesz podczas logowania do systemu), a następnie zainstaluj pakiety fglrx-update oraz fglrx-amdcccle-updates:
  sudo apt-get install fglrx-updates fglrx-amdcccle-updates

Uruchom ponownie komputer i ciesz się trybem graficznym! A oto mały dowód.

[ATI/AMD] Brak trybu graficznego po instalacji nowszego kernela vol. 1

Wszystko działa jak należy!

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Zardoz

  Czym się różni pakiet fglrx-updates od
  fglrx (Trusty (14.04)
  )? Który instalować? Wiem jedynie że instalują ta samą wersje sterownika AMD, ale róznią się rozmiarem plików. Prosił bym o wyjaśnienie sytuacji.

  W ubuntu 12.04.4 było inaczej i tam wszytko było jasne