ASUS K52JC – skrót klawiszowy włączający/wyłączający touchpad

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Opis problemu

Ten model laptopa wyposażony jest w skrót klawiszowy Fn + F9, który odpowiednio włącza lub wyłącza touchpad. Niestety skrót nie jest dostępny standardowo i należy „zaprogramować” go samemu.

Rozwiązanie

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo gedit /etc/acpi/asus-touchpad.sh

Plik /etc/acpi/asus-touchpad.sh określa zachowanie touchpada w różnych sytuacjach. Nas interesuje reakcja na wciśnięcie kombinacji klawiszy Fn + F9. Odszukaj linijkę zaczynającą się od:

XINPUTNUM

i zamień ją na:

XINPUTNUM=`xinput list | grep Touchpad | sed -n -e's/.*id=\([0-9]\+\).*/\1/p'`

Zapisz plik (Ctrl + S) i sprawdź, czy kombinacja działa poprawnie.

Źródło: ubuntu.pl/forum
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • emol007

  Standardowo pod Łindołs. Równie dobrze można by np. [Pause/Brake] lub [Scroll Lock] wrzucić (nie wiem jak tam klawiatura jest rozwiązana).
  s/.*id=\([0-9]\+\).*/\1/p – to jest kod kombinacji Fn+F9 tak?

  • Szmitas

   Nie ma to bezpośredniego związku z tym klawiszem – to wyrażenie regularne.
   W zamianie linijek chodziło o zmianę słowa SynPS/2 Synaptics TouchPad na Touchpad.

 • Mewtwomew

  Świetnie :] Mając tego laptopa bez Waszej pomocy ani rusz. Poprzednie 3 artykuły były bardzo pomocne… ale Tu napotykam problem… Ale po prostu nie działa, bez żadnych objawów. Fn+F9 nie wyłącza touchpada.

  • Szmitas

   Możliwe, że jutrzejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny :)

   Pozdrawiam.

   • Mewtwomew

    Również na to liczę ;)

    Jeszcze co do tego laptopa trzy wady o których wiem, może kiedyś „przypadkiem” traficie na rozwiązanie choć jednego z nich ;)

    -Podwójna karta graficzna. Tłumaczyć nie muszę, już chyba każdy wie o tym przekleństwie zasponsorowanym przez windę.
    -Karta sieciowa, która wykrywa sieci bezprzewodowe na jakieś 10m, ale łączy tylko gdy znajduje się w tym samym pokoju, do 3m od routera ;|
    -No i też nie wiem czy to tylko u mnie, ale niemożliwe u mnie jest nasłuchiwanie portu mic. Tzn. 4example zrobić z lapka wzmacniacz do gitarki ;) Rozwiązania znajdowane na forach nie przynoszą rezultatu, dlatego podejrzewam że to może być tylko kolejna „rewolucyjna” metoda likwidacji Linuksowców.

    Tak czy inaczej z niecierpliwością wyczekuję jutra, pozdrawiam Was i dziękuję za dotychczasową pomoc w Ubuntu :)

    • Szmitas

     Ups, źle spojrzałem w plan wydawniczy ;) Artykuł odnośnie touchpada pojawi się jutro.

     Pozdrawiam.

 • Mewtwomew

  Po angielsku jest takie piękne słowo: Whatever :D I tak jestem po nieprzespanej nocy teraz, więc nie dość że na razie mam touchpada gdzieś, to jeszcze się tym chwalę, i jeszczenie będzie mi przeszkadzać jak te parę godzin doczekam na rozwiązanie ;) Tak czy inaczej dzięki za informację, bo wczoraj rzeczywiście dla pewności sprawdziłem czy nie będzie żadnej informacji w temacie Trash indicator haha :D Raz jeszcze dzięki, gratuluję zajefajnistego portalu, świetnej pomocy przez Was udzielanych i Panu wspaniałej Córki[sic!]. Szerokich wiatrów, a ja idę spać ^^

 • Emilian Stasiuk

  mam ten sam problem na Lenovo G580, jak w tym przypadku ustawić taki skrót? I nie śmiejcie się że postuje z pięcioletnim opóźnieniem.