apt-get upgrade czy apt-get dist-upgrade?

Poniższy artykuł jest luźnym tłumaczeniem wpisu What is it with the “dist-upgrade” option of apt-get?.

Aktualizacja systemu w terminalu

Wśród początkujących użytkowników Ubuntu aktualizacja systemu za pomocą terminala, uważana jest za coś skomplikowanego i niebezpiecznego. Nowym linuksiarzom brakuje odwagi na takie działanie z kilku powodów np. niewielka lub zerowa wiedza na temat linii poleceń, konieczność używania komend zamiast klikania, obawa przed „posypaniem się” całego systemu. Gdy już ktoś przekona się do aktualizacji systemu za pomocą linii poleceń, pojawia się pytanie – używać apt-get upgrade czy apt-get dist-upgrade?

W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać kilka wątpliwości związanych z aktualizacją systemu w terminalu. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Różnice

Na początek porównamy dwie opcje apt-get:

 • upgrade,
 • dist-upgrade.

Zanim opiszę te polecenia bardziej szczegółowo chcę, abyś zrozumiał termin aktualizacja systemu, który wykorzystuję (trochę nieszczęśliwe) do opisu dwóch czynności:

 • aktualizacji aktualnie zainstalowanych pakietów w obecnej wersji systemu (i tego dotyczą poniższe polecenia!),
 • aktualizacji samego wydania Ubuntu np. z 10.10 do 11.04 – taką możliwość posiada dodatkowo dist-upgrade, ale po spełnieniu określonych warunków, co wyjaśnię poniżej.

apt-get upgrade

Polecenie upgrade służy do instalacji najnowszych wersji pakietów już zainstalowanych na komputerze. Dokładnie to samo dokonuje się, gdy aktualizujesz system za pomocą Menedżera aktualizacji – zostajesz o tym poinformowany za pomocą powiadomień w prawym górnym rogu ekranu.

apt-get dist-upgrade

Ta opcja nieco różni się od klasycznego upgrade – można powiedzieć, że jest bardziej rozbudowana. Poza instalacją najnowszych wersji pakietów zajmuje się również zależnościami (relacjami między pakietami zainstalowanymi w systemie). Usuwa przestarzałe pakiety, które nie są już potrzebne – sam upgrade tego nie robi. Funkcja ta jest konieczna podczas aktualizacji Ubuntu do nowszej wersji np. z 10.04 do 10.10, aby uniknąć „wymieszania” pakietów. Jednak aktualizacja wydania Ubuntu nie dokona się sama, jeśli w pliku /etc/apt/sources.list nie umieścisz repozytoriów do nowszej wersji systemu, dlatego możesz spokojnie tym poleceniem aktualizować bieżącą wersję systemu (zainstalowane pakiety).

Aktualizacja wydania Ubuntu

W celu aktualizacji wydania Ubuntu zostało przygotowane specjalne polecenie:

sudo do-release-upgrade

Które wyszukuje najnowsze wydanie Ubuntu i dokonuje aktualizacji.
Polecenie sprawdzające, czy dostępne jest nowe wydanie:

sudo do-release-upgrade -d

Aktualizacja w terminalu czy przez Menedżer aktualizacji?

Tak jak pisałem wcześniej, decyzja należy do Ciebie! Zapraszam do udziału w ankiecie znajdującej się w menu po prawej stronie oraz wspólnej dyskusji!

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • gnapi

  Mam pytanie bo pobrałem program gnapi 0.2.1 do wersji lucid. A do nowszego Ubuntu jest nowsza wersja 0.2.2. Czy najnowsze napisy będą nadal pobierane w tej starej wersji tak jak w nowszej?

  • Gnapi pobiera napisy z bazy Napiprojekt.pl oraz OpenSubtitles, więc wersja aplikacji nie ma tu nic do rzeczy, jedynie poprawia znalezione bugi.

 • wenar
 • Bruce

  Nie mogę się zgodzić z tym artykułem.

  Poleceniem apt-get upgrade nie zaktualizujesz kernela, więc nie wykonasz pełnej aktualizacji systemu tak jak za pomocą update-manager.

  • wenar

   ale spokojnie za pomocą aptitude już zrobisz aktualizacje źródła

 • plasiam

  mam zainstalowany 9,04 i chciałbym go z aktualizować ale niestety nie mogę . próbowałem za pomoca menadżera aktualizacji ale już mineły dwa lata od wydania . ukazuje mi sie że mogę zaktualizować do 10.04.3 LTS zaznaczam aktualizuj . następnie hasło i po chwili okienko z napisem
  Nie można zaktualizować

  An upgrade from ‚jaunty’ to ‚lucid’ is not supported with this tool.

  I co teraz ?

  Łukasz

  • Jak dla mnie to nie ma możliwości aktualizacji systemu z poziomu wersji, która jest już niewspierana. Lepszym rozwiązaniem będzie instalacja nowszego wydania.

 • twoja stra

  spierdalaj pedale bo ci wytne

 • Cleopathraa

  mam ubuntu 10.04 czy jest mozliwość i jak to zrobić aby uaktualnić sysytem do najnowszj wersji ? Menedżer aktualizacji przestaje działać chcę aktualizować. Wiem, że moja wersja była wspierana do kwietnia 2013.

  • Jakub

   Prawdopodobnie nie ma takiej możliwości. Próbowałem i niestety powraca do domyślnych ustawień (w terminalu), a zwykły menedżer aktualizacji wiesza się. Mógłbyś spróbować znaleźć metodę na ręczną aktualizację list pakietów.

 • Marta

  Mi odmówił instalacji z powodu braku zainstalowanej zależności apt (>=1.0.1ubuntu2.13)’. Nie wiem co dalej?

 • piotr

  no cóz ubuntu sie posluguje gdzies od wersji 7 teraz mam 14 zawsze raczej poslugiwalem sie narzedziami ale teraz wole to robic w terminalu .Za to własnie lubie linuxa ze duzo zeczy a wlasciwie wswzysko idzie zrobic w terminalu.

 • radek derek

  Czy jest opcja (tak jak w windowsie) by aktualizowac tylko jakis jeden wybrany pakiet (program) ?

 • Staszek

  Być może w 2011 roku polecenie

  sudo do-release-upgrade -d
  sprawdzało tylko czy jets nowa wersja, ale aktualnie instaluje pakiety z najnowszej wersji

  deweloperskiej. Warto by to poprawić.

 • Toster – 2 zł

  Zaktualizowałem, ale chyba coś nie tak. Mój pies sam wkskakuje na patelnie i mówi żebym smażył.

 • Baba ze sklepiku

  No zrobiłam tego tostera i krzyczę „TOSTER” ale te gówniaki się ze mnie tylko śmieją i nie odbierają swojego żarcia. A tak chciałam powiedzieć to „2 zł”