[ANKIETA] Czy stronie Ubuntu-pomoc.org potrzebne jest forum dyskusyjne?

Dzięki formularzowi kontaktowemu, można zgłosić nam (konkretniej – do mnie :) ) swój problem. Niejednokrotnie bywa tak, że moja wiedza jest zbyt mała i nie jestem w stanie w rozwiązaniu czyjegoś problemu, dlatego wpadł mi do głowy pomysł założenia forum, na którym można byłoby zgłaszać swoje problemy, propozycje, sugestie odnośnie strony oraz luźno podyskutować na tematy niekoniecznie związane z systemem.

Jednak forum bez społeczności nie ma racji bytu, dlatego chcę poznać Wasze zdanie na ten temat – proszę udzielić jak najbardziej szczerej odpowiedzi.

Ankieta znajduje się w prawym menu.

Zapraszam do dyskusji!
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Jest już jedno forum Ubuntu (http://ubuntu.pl/forum/) i tworzenie następnego nie ma sensu. Lepiej przeszukiwać jedno forum niż rozdrabniać się na kilka w poszukiwaniu odpowiedzi. Ja bym poszedł bardziej w stronę nawiązania współpracy. Oni mają społeczność na forum, ale za to (mam takie wrażenie), mają trochę nieaktualne newsy i artykuły. Choć konkurencja na rynku też jest dobra.

  • Ależ my wcale nie konkurujemy i nie patrzyłbym na to w ten sposób :)

 • icywind

  Jestem jak najbardziej za.

 • RafciX

  Jestem na tak :D
  Według mnie w ogóle byłoby zastąpienie tego formularza do zgłaszania problemów właśnie tym forum. Dzięki temu użytkownicy nie będą zdani wyłącznie na rady Szmitasa, ale będą mogli poznać sugestie innych użytkowników. Może się okazać, że ktoś znajdzie lepsze rozwiązanie niż Szmitas ;)

 • Kpt. Żbik

  200 dystrybucji różniących się nazwą i tapetą, 15 for dyskusyjnych o tym samym itp.
  Może lepiej się wyleczyć z przerośniętego ego?
  Nie od dziś wiadomo, że Ubuntu ma najgorszą społeczność.

  • Soren

   Co jest takiego najgorszego w społeczności ubuntu?
   Głupoty wypisujesz…

   • Kpt. Żbik

    Pieniactwo, megalomania, fanatyzm, roszczeniowość…

    • Soren

     No tak bo to akurat domena użytkowników ubuntu, wszyscy pozostali są wręcz przezroczyści xD

     Generalizujesz aż miło.

 • Bubleboy

  Uważam, że absolutnie nie potrzebujecie forum. Wprowadzi sporo bałaganu, a ubuntu.pl ma na prawdę rozbudowane forum na którym (jeśli tylko chcesz) możesz znaleźć rozwiązanie niemal każdego problemu. Kiedyś korzystałem z ubucentrum.net ale tam można było znaleźć tylko newsy i to niestety (z całym szacunkiem do Adriana Nowaka) dosyć nieświeże :( Dlatego proponuję abyście pozostawili myśl o forum. Lepszy jest konkretny artykuł niż forum na którym często topic zamienia się w kłótnie zupełnie nie na temat.

 • IMO nie ma to sensu, społeczności szybko się nie zbuduje. Lepiej dogadać się z ubuntu.pl i podlinkować ich forum stąd, to byłoby chyba najlepsze rozwiązanie.

 • ARNi

  @Szmitas strzela z grubej rury – forum !?
  Fajnie mieć szybką pomoc ,coś w rodzaju zadawania pytań na prawej stronie waszego www – panel lub rozbudowaną wersję komentów , podpiętą do twittera czy rss . I fajnie też mieć wszystko to uszeregowanie i skatalogowane w wyszukiwarce ,żeby nie mielić tych samych problemów co następne wydanie Ubu . Każdy linuxowiec :) , przegląda komenty – tam niejednokrotnie więcej można wyczytać niż z artykułów .

 • Soren

  Pomysł forum mi się podoba. Imho jest to jedna z niewielu stron nt. linuksa jaką odwiedzam.
  Są różne fora jednak albo się na nich nie dzieje albo (przynajmniej według mnie) atmosfera (i moje ogólne odczucia) są albo nienajlepsze albo byle jakie.

  Jeżeli by tworzyć forum dla użytkowników portalu to przede wszystkim podejść do tematu profesjonalnie, na poziomie.

 • Czeslaw

  Jestem ZA. Pod warunkiem ostrego moderatora usuwającego posty nie na temat. Mi na pytanie o zamknięcie niedziałającego programu na http://www.ubuntu.ol/forum/ ktoś poradził „kill x” i wisi do teraz … masakra.

 • Widzę, że zbyt rozlegle zrozumieliście mój pomysł :)

  Działy na forum będą dokładnie trzy:

  • Masz problem? Napisz!
  • Zaproponuj artykuł,
  • Propozycje dotyczące rozwoju strony.

  Nie mniej, nie więcej.

  • ARNi

   Ale reflex Szmitas !! Nie można było od razu sprecyzować ?
   Wyszukiwarka tych 3 działów powinna działac :) bezbłędnie .

  • Soren

   Podoba mi się.
   Nie będzie to pełnoprawne forum (jak ubuntu.pl/forum) ale odsieje komentarze z problemami.

 • bnc

  To mój pierwszy wpis tutaj, postanowiłem zabrać głos w tej ważnej wg mnie sprawie. ;)
  Od dłuższego czasu odwiedzam ubuntu-pomoc ze względu na częste aktualizacje i dużą liczbę przydatnych porad.

  Jestem jak najbardziej ZA utworzeniem forum które będzie prostsze, mniej rozbudowane niż ubuntu.pl/forum, bez 87 działów, na którym łatwiej będzie się odnaleźć zupełnie początkującym użytkownikom (w końcu to duża część odwiedzających ubuntu-pomoc).

  Pozdrawiam!

 • Czeslaw

  To ja mam pierwsze pytanie na Forum.
  Jak zamienić mrugające czerwone kropki przy starcie systemu, na „terminalowy” wykaz aktualnie instalowanych programów. Każda linijka kończyła się „OK”. Chyba, że coś poszło nie tak, to na czerwono „FAILLE”.
  Kiedyś tak było. Nie pamiętam tylko czy na Ubuntu.

 • Jasne, że potrzebne forum. I to nie tylko z trzema tematami, ale normalne, w pełni funkcjonalne.
  Gdzie można swobodnie podyskutować np. o danym poście zamieszczonym tutaj, gdzie można przyjść
  po poradę, czy pomoc i uzyskać fajną informację, a nie bzdety jak nie raz na forum „ubuntu.pl”.
  Ich odpowiedzi chwilami są poniżej jakiejkolwiek krytyki.
  Ja na przykład lubię sobie czasem poczytać, czy podyskutować tu:
  http://linux360.pl/forum/

 • Soemtron

  Myślę.że forum to zły pomysł.Ubuntu.pl w zupełności wystarcza.100 razy wole ten blog od ubuntu.pl.Ostatnio tylko korzystam z blogów i ciągle się czegoś uczę i poznaję nowe aplikacje,czy rozwiązania.Na ubuntu.pl w koło Macieju : mam czarny ekran gdy…,tnie mi się flash na Radeonie itp,itd.Dla kolarzy wystarczy instrukcja instalacji,konfiguracji Ubuntu-czyli instalacja kodeków,Javy,Flasha.Jak zmienić motyw,ikony i basta.Podstawą prawidłowego działania Ubuntu,czy innej dystrybucji jest prawidłowe przygotowanie dysku i nie popełnianie błędów przy instalacji.Próba naprawy skopanej instalacji prowadzi do nikąd.Więc jeżeli masz problem z Ubuntu,to skopałeś instalację,albo masz egzotyczny sprzęt.Ja dobieram sprzęt do Linuksa i dlatego nie mam żadnych problemów.Na ubuntu.pl moderatorzy z kompleksem władzy ciągle banują za brak ogonka przy ą,albo za słowo „problem”.Najczęstszą poradą jest „użyj wujka Google”Wiele postów się powiela.Tutaj każdy wpis to taki post,pod którym każdy się wypowiada.Często również korzystam i polecam iffl.org.Bloger Roberto jest bardzo aktywny i codziennie dostarcza mnóstwo ciekawostek.OMG!Ubuntu też jest ok.

  • iffl.org – Home of the Indiana Fantasy Football League, na pewno? :)

  • Mam wrażenie, że ten post jest jakąś prowokacjom.

 • lasoty

  Ja to widziałbym nieco inaczej, dlaczego nie dogadać się z adminem forum Ubuntu? Oni nie mają strony portalowej, Wy nie macie forum. Można by się połączyć :)albo chociaż nawiązać współpracę. Forum Ubuntu istnieje już wiele lat i jest to kopalnia wiedzy, natomiast jedyne czego mu brakuje to usystematyzowanej wiedzy w postaci artykułów. To natomiast zapewnia ta strona. Jedno z drugim byłoby kompendium wiedzy na każdy praktycznie temat i zapewniłoby nieśmiertelność obu portalom. Poszedł bym raczej właśnie w tym kierunku.

 • Willy

  Według mnie takie forum jest Wam niepotrzebne. Istnieją już forum ubuntu.pl i fora zagraniczne, na których można znaleźć rozwiązanie problemu. Waszą dobrą stroną są artykuły, i na tym należy się skupić.

  Pozdrawiam
  Willy

  • Lasoty

   Zgadzam się, lecz ja osobiście nie jestem zwolennikiem for zagranicznych. Nie chodzi tu o jakość merytoryczną, tylko o to, że to strzał w stopę jak przekonuję ludzi do ubuntu.

 • DamiaX

  Ja jestem na tak.
  Jeżeli na forum będą aktualne newsy to mamy duży +.

  • Willy

   Do publikacji newsów służy blog.

 • DamiaX

  Chodziło mi raczej o poradniki ;).

 • Ankieta została zakończona. Opcja za utworzeniem forum nie zyskała zdecydowanej większości głosów, dlatego forum nie zostanie uruchomione.

 • OD paru dni mam ubuntu…I mam pytanie jak usunac w prawym rogu koperte ktora informuje mnie o nadejsciu poczty meilowej ,ktora jest widoczna dla wszystkich ktorzy wchodza w moj komputer …

  • lasoty

   Aby usunąć aplet powiadomień (kopertę) zajrzyj do artykułu. Proponuję jednak zastanowić się nad korzyściami jakie płyną z korzystania z tego apletu. W jednym miejscu masz umieszczone powiadomienia o nowej poczcie, rozmowach, plikach w ubuntu one, wiadomościach na fb (o ile korzystasz) i paru innych rzeczach. Dlatego proponuję zamiast usuwać ten przydatny aplet założyć konta innym użytkownikom. Dzięki temu każdy spersonalizuje sobie komputer komputer dla siebie i nikt nie będzie Ci zaglądał do wiadomości. Aby założyć konto użytkownika wchodzisz w Ustawienia systemu -> Konta użytkowników i pod listą użytkowników klikasz +.