[ANKIETA] Czy chciałbyś, aby powstał przewodnik po Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin?

Przy okazji wydania Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa, stworzyliśmy przewodnik po tym systemie. Miał on być integralną częścią polskiego remiksu, jednak Zespół Ubuntu.pl z niego zrezygnował. Mimo to, przewodnik przyjął się wśród użytkowników i został pobrany blisko 15 000 razy.

Wielkimi krokami zbliża się Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin. W związku z tym planujemy wydanie nowszej wersji przewodnika. Upływający rok od wydania 11.04 Natty Narwhal wskazał nam kolejne problemy i trudności w obsłudze systemu, warto byłoby wszystko zawrzeć w jednym miejscu.

Jednak przewodnik nie jest tworzony dla nas – lecz dla Was. Stąd pytanie – Czy chciałbyś, aby powstał przewodnik po Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin? Zachęcam do głosowania w ankiecie, która znajduje się w prawym menu.

O czym chciałbyś przeczytać w nowym przewodniku?
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • O czym chciałbyś przeczytać w nowym przewodniku?

 • prztczajeniec

  o stawianiu serwerów DLNA

 • szymon1978

  o wszystkim,co Cannonical ukryło,a jest przydatne…

 • ubuntu-usr

  Chciałbym aby znalazł się kompleksowy poradnik powiązany z Gnome 3. Dobrze by było się skupić na:
  – instalacji tego środowiska w fallback-u
  – szczegółowej konfiguracji, za sprawą której można by 12.04 upodobnić Gnome-m3 w maksymalnym stopniu do Gnome 2 z LTS-a 10.04 (np. m.in. zamykanie, minimalizacja/maximilizacja przycisków okien w lewym górnym rogu)
  – liczył bym też na przegląd paczek, które dodają ciekawe menu kontekstowe (nowe opcje po kliknięciu prawym przyciskiem myszy m.in w nautilusie)
  – opis pozostałych pluginów/extrasów ułatwiających korzystanie z Gnome 3 w fallbacku

 • bishop

  jak usunąć Unity i przerobić straszne Gnome3 na stare dobre -=> G n o m e 2 <=-

 • RafciX

  Warto by było jeszcze napisać jak zainstalować inne środowisko graficzne, bez konieczności reinstalacji systemu, jeżeli użytkownikowi nie podoba sie Unity. Tutaj wymieniam to, co moim zdaniem powinno być m. in. opisane:
  – Jak udostępnić pliki komputerom z Windows w domowej sieci?
  – Jak zainstalować najnowsze sterowniki (np. do karty graficznej)?
  – Jak zainstalować oprogramowanie, którego nie ma w Centrum Oprogramowania (a zostało pobrane w paczkach *.deb)?

  Oczywiście jeszcze link do tej strony :D

 • Przewodnik w zamyśle ma pokazywać jak korzystać z tego co jest dostępne, a nie pozbywać się wszystkiego i wracać „do przeszłości”.

  • LOL

   To do dupy z takim przewodnikiem. To nie wina userow, ze utility ssie palke i chca wracac do GNOME, ani to, ze dystrybucje obslugujace GNOME w jego najpiekniejszej formie przestaja byc wspierane. Uzywalem 12.04 Beta i powiadam Ci, ze poradnik jak wrocic do GNOME w ksztalcie zastanym w starszych dystrybucjach jest najprzydatniejsza rzecza, jaka moglibyscie w poradniku zamiescic.

   • utility ssie palke

    To wszystko w temacie.

 • Nose4s

  „Jak udostępnić pliki komputerom z Windows w domowej sieci?”

  To jak najbardziej popieram, do tego jak udostępniać na Ubuntu neta innym urządzeniom (ot przerobić na mały router), nigdy za bardzo mi się to nie udawało…

 • Tomek

  Będzie bardzo przydatny. Oby tylko był dotępny krótko po wydaniu Ubuntu 12.04.

 • clfapujc

  Nie wiedziałem, że taki przewodnik powstał. Przejrzałem tylko pobieżnie – świetna sprawa. Jak najbardziej powinna powstać wersja dla 12.04. Sam nie skorzystam ale będę polecał innym.
  Co bym dodał:
  – Przydzielanie miejsca na dysku, kiedy posiada się już Windows. Albo chociaż odnośnik do przystępnego poradnika online.
  – Małe FAQ pojęć linuksowych
  – Wyjaśnienie jak to jest z antywirusami na Linuksa (częste pytanie osób po przesiadce)
  – Linki do kilku rzetelnych blogów, wpisów na wikipedii.

  • szymon1978

   Jeszcze nie powstal …

 • Jestem zdecydowanie na tak! Poprzedni poradnik bardzo mi się spodobał, a dla nadchodzącej wersji LTS byłby to strzał w dziesiątkę!

  Jakie kwestie powinien zawierać? Na pewno problemem dla początkujących jest partycjonowanie, zmiana niektórych nawyków – antywirusy, instalacja aktualizacji (sprawa wręcz przeciwna do Windows) oraz zapoznanie z obcymi pojęciami typu „montowanie nośnika/partycji/dysku” itp

 • Tomek

  Powinież też szeroko omawiać kwestie bezpieczeństwa – firewall, apparmor itp.

 • Qmmm

  TC i szyfrowanie na „dzien dobry” calej partycji .Kontenery ukryte wewnatrz.
  BackUp calego dysku na inny dysk .

 • ubuntu-usr

  – krótkie omówienie i praktyczny przewodnik po RAID
  – RAM-disk – praktyczne zastosowanie z wykorzystaniem przez większość programów
  – szczegółowe omówienie funkcji autostartu programów na wszelkie możliwe sposoby (wbudowane narzędzie nie zawsze działa jakby tego można sobie życzyć)
  – rozszerzenia i dodatki do nautilusa o ile w 12.04 będzie domyślną przeglądarką plików
  – omówienie praktycznych extrasów/dodatków do gedit, gimpa

  Widzę, że wielu użytkowników chce więcej wiedzieć o partycjonowaniu. Generalnie można się pokusić na aktualny dodatek w przewodniku podobny do tego:

  wiem, że się chcecie skupić na tym co jest w Ubuntu, a nie na zmianach środowisk, skoro jest taka a nie inna koncepcja przewodnika, proponuję zrobić przewodnik nt. Gnome 3 lub przeprowadzić sondę na temat: Czy chciałbyś aby został wydany szczegółowy przewodnik po Gnome3 fallback? Wszystko wszystkim Ubu traci na popularności przez Unity, wiele ludzi nie zmieniało by distra. A może redakcja nie chce mieć większej rzeszy zarówno nowych jak i wiernych czytelników?

 • ubuntu-usr

  podany wcześniej link nie działa. podaję link do wersji png wersja pdf jest na chomiku, ale nie trzeba się logować ani płacić.

 • ubuntu-usr

  Co do RAID miałem na myśli obsługę wbudowanego Narzędzia do obsługi dysków (Palimpsest).

  – zapomniałem o instalacji SWAP (swap jako plik i jako partycja)
  – korzystanie z często pomijanego narzędzia users-admin

 • emeritus

  Jak najwięcej informacji dla początkujących,starzy wyjadacze poradzą sobie.W przewodniku do 11.04 jest wzmianka o Brasero,niestety to jedna z aplikacji która jest przez wielu userów (w tym mnie) usuwana zaraz po instalacji nowego systemu.Można się o tym sporo naczytać na forach.Poza tym moi przedmówcy (przedpiścy?) w zasadzie wyczerpali temat.Pozdrowienia dla wszystkich którym się chce tworzyć tego typu poradniki!

 • clfapujc

  Trochę ostrzeżeń też nie zaszkodzi:
  Dlaczego nie pracować na koncie root?
  Czym grozi dodanie repozytoriów z innych wersji, z innych systemów?
  Dlaczego nie kopiować bezmyślnie poleceń znalezionych w sieci?
  Czym grozi instalowanie paczek znalezionych w sieci?
  Co można znaleźć w komunikatach błędów i jak to wykorzystać?
  Jak bezpiecznie odinstalowywać programy aby nie pozbawić się połowy systemu?
  Ostrzeżenie, że upgrade do nowszej wersji nie zawsze może zakończyć się powodzeniem.

  Link do sprawdzonego poradnika jak zmienić sterowniki wolne na własnościowe i na odwrót (chyba, że skrypt konfiguracyjny będzie miał taką opcję, to wtedy nie trzeba).

 • RafciX

  Dlaczego nie kopiować bezmyślnie poleceń znalezionych w sieci?

  To jak najbardzej popieram, ponieważ często w poleceniach jest napisane „sudo gedit …” i młodzi użytkownicy myślą, czemu im to nie działa (mówię m. in. o użytkownikach Kubuntu, lub KDE, gdzie zamiast gedit trzeba pisać kate).

 • user

  Wybór najlepszych peryferii w tym tunerów DVB-T (na usb choć nie tylko bo przecież podobno kraj się cyfryzuje ;) ), drukarek , skanerów i kart graficznych

 • misiek

  Można by napisać też poradnik po konfiguracji compiza. W końcu jest domyślnie w unity.
  Dla zainteresowanych.
  Zainstalowałem ubuntu 12.04.
  Można bez problemu doinstalować sesję gnome-fallback. (tak jak w 11.10). Wystarczy zainstalować gnome-panel. Dociągnie resztę. I panele wreszcie działają tak jak w gnome 2. Trzeba jedynie przy konfiguracji nacisnąć Alt+Super+prawy myszy.

 • ubuntu-usr

  @misiek: Pierwsze słyszę. Od kiedy sesję można zainstalować? wystarczy zainstalować gnome-panel? Co z tego, że zostaną zaznaczone niezbędne paczki i „reszta się dociągnie”? Jakby ktoś chciał jeszcze jakieś ekstrasy doinstalować, albo narzędzia pozwalające na zaawansowaną konfigurację, to co wtedy? Jak się ma sprawa zależności? Pakiety z repo nie są za stare? Chcąc mieć aktualną wersję
  Gnome 3 czy z kolei na pewno nowsze pakiety, z niezależnych repozytoriów nie powodują konfliktów? Takie pisanie poradników w komentarzach lepiej se darujmy. Tu na prawdę by się przydał kompleksowy poradnik od A do Z…

 • Czy Waszym zdaniem naprawdę tak istotne jest dla początkującego użytkownika – czyli takiego, który Ubuntu widzi pierwszy raz na oczy – aby mógł sobie szybko z Unity przejść na GNOME2/GNOME Shell (o których zapewne wcześniej nie słyszał?). Nie mówiąc już o innych propozycjach typu serwery DLNA, RAID, RAM-disk itp. Zejdźcie trochę na ziemię i postawcie się w roli „pierwszorocznych” – kiedyś przecież też zaczynaliście.

 • misiek

  @ubuntu-usr
  Co się tak oburzasz :)
  Mój komentaż wygląda na poradnik?
  Nie piszę tego dla początkujących. 12.04 to beta, więc zalecana tylko do testów…
  Jak ktoś umie i chce bawić się z wersją beta, to poradzi sobie z zainstalowaniem paneli.
  A co do sesji fallback. Pakiet nazywa się: gnome-session-fallback. Więc proszę o sprawdzenie, a nie krytykowanie.
  Repozytoria są natomiast oficjalne instalowane wraz z płytą instalacyjną. „Precise Pangolin”. A panele są na >= libgtk-3-0.
  Problem z zależnościami więc nie występuje. Niestety w sesji fallback przy włączonym compizie jest też unity. Natomiast unity w 3d (2d działa dobrze) nie uruchamia się, t.zn. uruchamia się sam pulpit. Mam 12.04 dopiero 1 dzień i jeszcze nie drążyłem tematu. Być może to problem z ustawieniem sesji lub compiza.
  @Szmitas
  Jak napisałem, warto by stworzyć przewodnik po compizie. Oczywiście z zastrzeżeniem, że ma on swoje niedociągnięcia. Jednak na nim opiera się unity i początkujący użytkownicy też chcieli by wiedzieć jak „upiększyć” system.
  O panelach wspomniałem przy okazji.

 • ubuntu-usr

  @Szmitas: to jaki jest sens wydawania nowego przewodnika, pytając o to czytelników? nie lepiej puścić jeszcze raz te oczywiste oczywistości (ze screenami i podpisami) na nowo w oparciu o aktualne wydanie?

  Ja myślałem, że chcecie przeznaczyć pół przewodnika początkującym a pół zaawansowanym, ale skoro przeciętny user w oczach redakcji nie ewoluuje…

  • nie lepiej puścić jeszcze raz te oczywiste oczywistości (ze screenami i podpisami) na nowo w oparciu o aktualne wydanie?

   Nowy przewodnik powstanie w oparciu o poprzedni. Zostanie jednak rozbudowany o te rzeczy, których zabrakło – a źródłem tych informacji będą komentarze dotyczące poprzedniego przewodnika + komentarzy tutaj – oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

 • ubuntu-usr

  @Szmitas: poza tym początkujący użytkownik sam nie wie z czym powinien się zapoznać. Można np. symulować poczynania takiego użytkownika. mi kiedyś bardzo pomogła ta ściągawka, którą podrzuciłem w linku, można te informacje odpowiednio uporządkować i rozszerzyć.

 • Dobrym pomysłem byłby wykaz wszelkich skrótów klawiaturowych przydatnych i nieprzydatnych na codzień. Dla kogoś, kto ie jest obeznany z systemem taka podpowiedź mogłaby niekiedy wielokrotnie przyspieszyć pracę.

  • RafciX

   Rzeczywiście, przydałoby się takie coś. Do nieprzydatnych, a nawet niezalecanych do użycia skrótów klawiszowych zalecam wpisać Alt + SysRq + B wraz z wyjaśnieniem.

   • RafciX

    Jakby co to ostrzegam, że Alt + SysRq + B powoduje szybki restart, praktycznie reset, komputera bez odmontowania zamontowanych partycji i może się to skończyć uszkodzeniem systemu plików (gdzieś to w internecie wyczytałem)

 • Mariusz Woźniak

  Moim skromnym zdaniem, poradnik powinien być tak skonstruowany by po zainstalowaniu ubuntu na komputerze osoby nie mającej do czynienia z systemem
  GNU/Linux i daniu mu takiego poranika, to z małą pomocą sobie poradzi w obsłudze oraz wstępnej konfiguracji. Bo doświadczony użytkownik sobie poradzi sam lub wyszuka wszystkiego na forach/ircu etc. A młody user tak na prawdę nie wie jak się zabrać za to wszystko….