Aktualizacja Ubuntu z wersji 13.04 Raring Ringtail do 13.10 Saucy Salamander

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Menedżer aktualizacji

Menedżer aktualizacji

Jeśli korzystasz z Ubuntu 13.04 Raring Ringtail i chcesz przejść na najnowsze wydanie, możesz, zamiast dokonywać ponownej instalacji systemu, zdecydować się na jego aktualizację.

Cały proces jest bardzo prosty i nie powinien nikomu przysporzyć większych problemów. Podstawą jest pełne zaktualizowanie aktualnej wersji systemu. W tym celu otwórz Menedżer aktualizacji, wybierz przycisk Sprawdź a następnie pobierz ewentualne aktualizacje.

Po ich zainstalowaniu, powinna pojawić się informacja o nowym wydaniu – podziękowania dla Jarka za dostarczenie zrzutu okna:

Informacja o nowym wydaniu

Informacja o nowym wydaniu

Teraz wystarczy kliknąć w przycisk Zainstaluj, aby rozpocząć proces aktualizacji do wersji 13.10 Saucy Salamander. Czas trwania aktualizacji może być liczony w godzinach – w zależności od prędkości łącza internetowego. Zalecane jest, aby w tym czasie nie korzystać z komputera.

To samo, ale w terminalu…

Cały proces można przeprowadzić również w terminalu:

 1. Zaktualizuj listę pakietów:
  sudo apt-get update
 2. Zaktualizuj system:
  sudo apt-get upgrade
 3. Posprzątaj po sobie:
  sudo apt-get --purge autoremove
  sudo apt-get clean all
  sudo apt-get purge $(dpkg -l | awk '/^rc/ { print $2 }')
 4. Sprawdź czy dostępna jest nowsza wersja systemu:
  do-release-upgrade -c
 5. Jeśli tak, rozpocznij aktualizację:
  sudo do-release-upgrade
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Fauler

  A jak zrobić aktualizacje offline z płyty?

 • Lompi

  Ja przy aktualizacji miałem problemy z pakietami grub-efi i grub-efi-amd64, jakby ktoś miał to samo i się z tym uporał to dajcie znać.

 • Michał Bobruk

  U mnie nie chce pójść update Lubuntu. Później dam zrzut ekranu może ktoś pomoże.

  • Michał Bobruk

   Dziś aktualizacja poszła bez problemu.

 • Lukas Pavlowsky

  Ja mam 2 zasadnicze problemy…
  Pierwszym jest taki, że dysk co jakiś czas przez kilka minut chodzi na 100% choć nic nie robię… ;/
  A drugi to wygląd niektórych aplikacji jak na screenie poniżej!

  • Piotrek

   Co do wyglądu aplikacji, to sprawdź czy nie ma ona własnych „skórek” niektóre mają w sobie taką opcję i może przypadkowo zmieniłeś jej wygląd. Jeśli to nie to, to może problem tkwi w motywie systemowym którego aktualnie używasz, wtedy sprawdź jak te aplikacje będą wyglądały pod normalnym motywem ubuntu – czyli ambiance / radiance.

   • Lukas Pavlowsky

    No właśnie szukałem opcji w programie ale niema nic takiego co do motywu samego systemu to na każdym to tak wygląda.
    Pewnie za jakiś czas załatają… mam nadzieję :)

 • ARNi

  @Szmitas ,dziekuje poczekam na TTahr.

 • Damian

  Witam, ja mam problem z kartami na Chrome i Chromium.. tylko pierwsza karta wyswietla co jest w niej.. reszta jest pusta.

 • lubuntu

  u mnie z kolei na lubuntu w laptopie nie wyswietla osd zmiany jaskrawosci i glosnosci ale reg dzialaja ,pozatym nie pokazuje wskaznika ladowania/stanu akumulatora (w wersji live ok po instalacji albo aktualizacji brak) co wersja to cos zryte, w 13.04 byl problem z cups

  • Michał Bobruk

   Co do ikony baterii to możesz to naprawić otwierając Desktop Session Settings polecenie lxsession-edit.

 • polak

  Ja mam taki problem, ze na Chrome nieprawidłowo wyświetlają mi się teksty po Koreańsku, jak widać na załączniku wszystkie znaki są jeden na drugim :/ Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem? od kilku dni z tym walcze i nie wiem co zrobić jest mi to bardzo potrzebne, inne azjatyckie czcionki działają bez problemu :(
  Proszę o pomoc.

 • Michał

  Po aktualizacji do 13.10 brak dźwięku w skypie. Nie mogę także zainstalować przeglądarki chrome ( nie spełniona zależność lib32gcc1) Może ktoś zna rozwiązanie tych problemów ?

 • kluska

  Witam, po altualizacji z wersji 13.04 do 13.10 system sie nie uruchamia. Wywali blad cos z grafika a pozniej po wybraniu opcji, aby monitor dzialal na slabych ust. Graficznych monitor powinien sie odswiezyc ale tylko miga kreska w lewym gorny rogu i nic sie nie dzieje.

 • Boogie

  Po kiego licha przechodzicie na nową wersję za pomocą aktualizacji, jak wiadomo nie od dziś, że zawsze są jakieś problemy…