Aktualizacja czy instalacja nowej dystrybucji?

Problem, który pojawia się przed każdym wydaniem nowej wersji Ubuntu:

Aktualizować system czy instalować od nowa?

Na szczęście (a może raczej nie…) teraz nie będę miał tego dylematu. Niestety upgrade do wersji 9.04 Beta nie okazał się najlepszym posunięciem i system mi się szybko posypał, a każda próba naprawy pogarszała tylko sprawę. Doszło nawet do tego, że przerzuciłem się na Windows, gdyż Ubunciak strasznie mnie drażnił… Praktycznie leży teraz gdzieś zapomniany w otchłani dysku twardego i czeka na lepsze czasy – gdy do domu zapuka listonosz i dostarczy paczkę z nową wersją systemu.
Apropos płytek… można zamówić je oczywiście ze strony shipit.ubuntu.com. Artykuł na ten temat pojawił się wcześniej – Zamów bezpłatnie Ubuntu przez Internet!

Plusy czystej instalacji?
Na pewno (mimo wszystko) większy komfort pracy. Niby system zapewnia, że wszystkie niepotrzebne pliki zostały usunięte, ale jak to jest naprawdę? Po upgradzie miałem takie odczucie, iż system nie pracuje już tak lekko jak wcześniej.
Brak problemów z niespełnionymi zależnościami między programami.
Możliwość konfiguracji od nowa systemu – w przypadku, gdy nie zostawiliśmy partycji z plikami konfiguracyjnymi – oczywiście jest to opcja „na plus” dla osób, które lubią to robić :)
Dodatkowo istnieje możliwość sformatowania partycji na ext4, co poprawi osiągi systemu. Oczywiście można zrobić to i bez formatowania (mając zainstalowany system), ale w pełni będą korzystać z tego formatu jedynie pliki, które znalazły się na dysku twardym po procesie formatowania.

Plusy aktualizacji?
Hmm… jedyna rzecz, która przychodzi mi na myśl to zachowanie wcześniejszej konfiguracji systemu. A poza tym?

Czekam na wasze opinie.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • nettmanek

    Czysta instalacja według mnie to lepsze rozwiązanie… aktualizacje chcac nie chcąc zamulają lekko system i nic nie dorówna na czysto zainstalowanemu systemowi nawet po instalacji wszystkich potrzebnych mi programow i pakietów ( w sumie kolo 200MB) .

    Jeśli mamy jednak wazne pliki na dysku to polecam jednak aktualizację ( choć oczywiście można zrobic backupa na dvd lub jakas partycje windosowską )

  • desant87

    Lepsza raczej czysta instalacja, zawsze jakieś śmieci zostają w systemie… Nie jestem jakimś tam super z wiedzą na temat linuxa ale raczej na poziomie cały czas podstrawowym, ale tak uważam. Osobiście wersja 9.04 mnie rozczarowała, sterownik do mojej kamerki jest beznadziejny – wogóle ona nie działa, a zainstalowanie według sposobu starego nie przynosi rezultatów. Nawet cd-rom nie działa…. zastanawiam sie nad zmianą dystrybucji … Jak tak dalej ubuntu będzie się zmieniać to na końcu będzie wieszać się na grubie