Ailurus

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Wielu się pewnie zastanawia co to za program i do czego służy, a więc już wyjaśniam.

Niektórzy mówią, że jest to wspaniałe narzędzie, które pozwala na lepszy start z Linuxem, zwłaszcza dla tych, którzy wcześniej nie mieli zbytnio do czynienia z tego typu systemem. Nadto mówiono, że jest on przejrzysty i wygodny w obsłudze. Po przeczytaniu tych opinii postanowiłem to sprawdzić.

Tego programu nie ma w repozytorium Ubuntu, ale można go szybko pobrać w paczce .deb stąd.

Opis programu

Po odpaleniu na pierwszy rzut oka wydaje się, że ma on sporo fajnych i ciekawych funkcji do konfiguracji systemu, ale niestety tak nie jest. Możemy jedynie dosyć szczegółowo skonfigurować naszą przeglądarkę Firefox, zmienić nazwę naszego komputera, ustawić sprawdzanie aktualizacji itp. W sumie nic ciekawego, ani zbyt przydatnego.

Jego atutem jest natomiast wyświetlanie przydatnych informacji na temat naszego systemu operacyjnego, a także komputera. Informuje nas także jaki mamy procesor, ile pamięci RAM, jaką posiadamy płytę główną, kartę graficzną, która mamy wersję jądra systemu, przeglądarki itp. Dla większości z nas będzie to przydatna funkcja.

Może on czyścić pamięć podręczną APT, czy też listę ostatnio używanych dokumentów. Ailurus posiada też niektóre programy, wtyczki i dodatki które nie są zawarte w repozytoriach Ubuntu. Możemy w nim znaleźć np.: ciekawe i przydatne wtyczki do Firefoxa (np. AdobeBlock) czy też dodatkowe funkcje do Compiza. Program wyświetla krótkie porady dotyczące najczęściej występujących problemów w systemie.

 • Zachęcam wszystkich do sprawdzenia programu i napisania swoich komentarzy na jego temat.
 • avatar

  Piotrek Bułka

  Wbrew pozorom bardzo szalony i wesoły człowiek, otwarty na świat, lubi poznawać nowych ludzi, rozmawiać i śmiać się. Absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu o profilu Technik Informatyk. Tester Ubuntu i programów przeznaczonych na ten system, zajmuje się również dostosowywaniem systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W wolnym czasie interesuje się grafiką komputerową, kręceniem filmów, lubi chodzić po górach, grać w siatkówkę a także oglądać dobre filmy.
  Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
  Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • emeritus

   Zainstalowałem i pobawiłem się trochę.Fajny programik,tak jak piszesz ma mnóstwo ciekawych funkcji.Dzięki niemu na próbę ściągnąłem fajną i wygodną wtyczkę do Firefoksa-FlashGot,nawet nie wiedziałem o jej istnieniu bo zawsze automatycznie instalowałem Video DowloadHelpera.System mam już skonfigurowany „pod siebie” więc tych opcji nie sprawdzałem,ale ogólnie programik fajny!

   • Topta

    Każdy zawsze znajdzie coś dla siebie ;)

  • jp79

   naprawdę genialne dzięki i polecam

  • firekage

   Sprawdziłem i ja. Faktycznie, ciekawa rzecz.

  • rkrzyzan

   na ubuntu 12.10 – nie uruchamia się.

   • Topta

    Ja testowałem na 12.10 i normalnie działa. Musisz mieć coś nie tak.