4 powody, dla których NIE powinieneś instalować Ubuntu Touch

ubuntu-touch-update

Nie powinieneś… jeszcze … instalować Ubuntu Touch…

Wspólnie z premierą Ubuntu 13.10 Saucy Salamander wydano wersję „stabilną” Ubuntu Touch, które dedykowano dla programistów, twórców oprogramowania. Jednak każda osoba, która posiada urządzenie z linii Nexus, komputer stacjonarny z zainstalowanym Ubuntu, kabel USB oraz podstawowe umiejętności obsługi terminala, jest w stanie zainstalować Ubuntu Touch na swoim smartfonie/tablecie.

Nie chcę Was w żaden sposób odwodzić od instalacji, lecz chciałbym przedstawić 4 powody dla których aktualna wersja Ubuntu Touch jest bardziej „rozwojowa” niż „stabilna” – czyli realnie ocenić aktualny etap prac nad mobilnym Ubuntu.

Ubuntu Touch nie jest jeszcze alternatywą dla Androida

android-logo

Jest to oczywiste – pierwsze wydanie oprogramowania nie jest w stanie konkurować, a tym bardziej zdetronizować giganta – w tym przypadku Androida.

Ubuntu Touch nie jest wyjątkiem. Mimo tego, że wersja 1.0 została oznaczona jako „stabilna”, przeznaczona jest nadal dla programistów, którzy chcą rozwijać system.

Zwykły użytkownik, który oczekuje podstawowej użyteczności, może na razie czuć się zawiedziony. Mowa tutaj o zupełnie elementarnych czynnościach, takich jak zarządzanie plikami czy książką adresową. Początkowy entuzjazm wynikający ze spróbowania czegoś nowego szybko zniknie, gdy wiele czynności, takich jak restart telefonu z interfejsem użytkownika, wymaga „grzebania” w terminalu.

Kiepska żywotność baterii

battery

Słabe zarządzanie energią to drugi powód, by na tym etapie unikać Ubuntu Touch. Oczywiście zanotowano postęp w porównaniu do wersji Preview, jednak przed programistami jest jeszcze długa droga, aby zbliżyć się do Androida.

Konieczność częstego – nawet dwa razy dziennie – ładowania telefonu może zniechęcić wiele osób, zwłaszcza tych, którzy używają go jako narzędzia pracy, wykonując dziennie dziesiątki połączeń głosowych.

Niewielka baza aplikacji

Na uznanie zasługuje fakt, że projekt Ubuntu Touch nie ukończył jeszcze roku, a społeczność Ubuntu stworzyła kilka naprawdę ciekawych i wartościowych aplikacji.

Jednak nie zmieni to faktu, że baza aplikacji jest bardzo uboga. Szczególnie odczują to użytkownicy, którzy wykorzystują telefon nie tylko do rozmów czy smsów, ale przeglądania internetu, korzystania z poczty, kanałów RSS itp.

Nic tak nie zabija czasu w komunikacji miejskiej czy pociągu jak dobra gra. Ubuntu Touch i gry? Nie… nie na tym etapie :)

Przyzwyczajenie do szybkości

Jesteś posiadaczem urządzenia z rodziny Nexus, więc wiesz, że są one zaliczane do górnej półki – zarówno wśród smartfonów jak i tabletów. Podczas codziennej pracy z Androidem nie uświadczyłeś żadnych spowolnień, lagów czy zwisów systemu. Tutaj może być inaczej…

Programiści Ubuntu Touch nadal skupiają się na funkcjonalności, kosztem optymalizacji. Wystąpienie chwilowych czy trwałych zawieszeń nie powinny bardzo dziwić i mogą być frustrujące dla osób przyzwyczajonych do szybkości.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Dragonk

  5. Nie ma jeszcze portu na HD2 xD

 • qmksmoli

  Zainstalowałem na Nexus 4 i:
  1. Nie ma polskiego (można przeżyć)
  2. W albumach widać tylko fotki zrobione aparatem. Zdjęć wrzuconych przeze mnie nie.
  3. System reaguje z konkretnymi opóźnieniami. 1-3 sek.
  4. Konto googla można dodać, ale nie ściąga kontaktów?
  5. Najgorsze. Ustawiania systemowe. Żeby coś zmienić trzeba za każdym razem kilować proces ustawień żeby można było wejść w inne ustawiania.
  Np. jest się na ustawianiach wifi, z paska zadań klikasz, że teraz chcesz wejść do ustawiań daty. Niestety nie zmienia się tylko znowu wifi. Po kilnięciu wchodzi tam gdzie trzeba.
  6. Strasznie mało aplikacji.

  Po godzinnej czy półtora godzinnej zabawie. Dałem spokój i wróciłem do MIUI :)

 • davidns

  stawiam że nadawać do użytku się będzie może za 2 lata , o ile jeszcze będzie istnieć…

  • Dragonk

   Nie sądzę, aby Canonical zrezygnowało z Ubuntu Touch.

 • Bartosz Mróz

  Wiadomo… Bez androida zawsze boli…
  Ale… nie zabraniam skorzystania z Ubuntu Touch.
  Wedle mnie Firefox OS mógłby być konkurentem powsród „Otwartych systemów na GPL” ale wątpię to…